Nowy projekt: Armada zarzuci kotwicę w tym miejscu?

źródło: StadiumDB.com

Nowy projekt: Armada zarzuci kotwicę w tym miejscu? Są już tylko o jednego dolara od przejęcia terenu, na którym mają zbudować stadion. Ale Jacksonville Armada ma jeszcze wiele pracy do wykonania zanim obiekt powstanie.

Reklama

Piłka nożna na Florydzie wciąż raczkuje, nawet jeśli David Beckham buduje dla swojego klubu z Miami dwa stadiony w dwóch różnych miastach (jeden w Fort Lauderdale, drugi w Miami). Jednak Jacksonville Armada ma już kilka lat historii za sobą, w tym grę w zawodowej lidze NASL.

Jacksonville ArmadaLiga niestety rozwiązała się w 2017 roku (rolę zaplecza MLS przejęło USL Championship), a właściciel klubu zdecydował, że do czasu zbudowania własnego stadionu nie wystawi już seniorskiego składu do rozgrywek. Dlatego aktualnie klub działa w lidze U23, zajmując się szkoleniem i wystawiając graczy w wieku 15-24 lat.

W tym tygodniu udało się wreszcie zatwierdzić przekazanie terenu na rzecz wymarzonej inwestycji. Miasto Jacksonville zdecydowało (jednogłośnie, stosunkiem głosów 18-0), że właściciel otrzymuje prawo przejęcia terenu. Za samo prawo ma zapłacić 5 tys. $, ale za umowę własności już tylko dolara. Jest jednak warunek: do połowy 2025 roku musi zrealizować tu wszystko, co obiecuje.

Pierwszy w historii prywatny stadion dla Jacksonville Armada miałby powstać na wschód od ścisłego centrum miasta, na skromnej działce o powierzchni nieco ponad 2 hektarów, która obecnie jest wykorzystywana jako zielony parking podczas meczów na wielkiej arenie Jacksonville Jaguars.

Jacksonville Armada

Przewidziany tu stadion miałby powstać w wariancie dla co najmniej 2,5 tys. widzów, ale z możliwością zaplanowania widowni dla aż 10 tysięcy. To miałoby umożliwić Armadzie powrót do statusu drużyny zawodowej.

We wschodniej trybunie przewidziano co najmniej 2,3 tys. m2 powierzchni biurowych dla firmy RP Funding, należącej do właściciela klubu Roberta Palmera. Maksymalna powierzchnia użytkowa może jednak osiągnąć aż 16 tys. m2. Obok pojawi się nie mniej niż 100, ale nie więcej niż 200 miejsc postojowych.

Jacksonville Armada

Wizualizacje należy traktować jako przedwstępne, poglądowe. Na przygotowanie właściwego projektu czasu nie brakuje, ponieważ wyznaczona w porozumieniu data budowy to pomiędzy 31 stycznia 2024 a 31 lipca 2025.

Podobnie poglądowo należy traktować cenę, bowiem sugerowane 10 mln $ to po prostu średni koszt budowy obiektu o pojemności 4-5 tys. widzów w USA.

Jacksonville Armada

Reklama