Holandia: Tak NEC Nijmegen chce wrócić do elity

źródło: ForzaNEC.nl; autor: michał

Holandia: Tak NEC Nijmegen chce wrócić do elity Projekt jest ambitny, choć zakłada tylko nieznaczny wzrost pojemności. Za to wokół trybun mają urosnąć powierzchnie komercyjne, medyczne, biura, a nawet mieszkania. Tym sposobem klub miałby urosnąć w siłę i wrócić do Eredivisie na dobre.

Reklama

W zakończonym już sezonie NEC Nijmegen gromadziło ponad 8,5 tys. widzów na mecz. To trzeci wynik na zapleczu holenderskiej ekstraklasy i naprawdę niezły jak na średniaka w ligowej tabeli. Zarząd chce wykorzystać najbliższe lata na odbudowę pozycji w krajowej piłce, a środkiem do realizacji tego celu ma być rozbudowa stadionu.

Stadion de Goffert

Dziś mieści on 12,5 tys. widzów, a więc z zapasem wystarcza na mecze drugiej ligi. Jeśli jednak NEC zawita na dobre do Eredivisie, będzie dla kogo budować dalej. Pojemność nie skoczy gwałtownie, w klubie szacują, że 15 tys. miejsc wystarczy. To z kolei można zrobić poprzez dobudowanie nowych rzędów między boiskiem a podwyższoną dziś widownią. Koszt będzie relatywnie niewielki.

Znacznie droższy jest inny element planu: zabudowa stadionu funkcjami pozasportowymi. Warto wiedzieć, że Stadion de Goffert powstał podobnie jak nowy Zentralstadion w Lipsku, tj. wewnątrz eliptycznych nasypów swojego poprzednika. Jeśli NEC Nijmegen zrealizują swój najnowszy pomysł, to wypełnią pozostałe miejsce.

Stadion de Goffert© ForzaNEC.nl

NEC nie są właścicielem swojego stadionu, ale mają opcję jego wykupu do połowy 2021. Właśnie z tym krokiem jest związany plan przebudowy. Na razie klub analizuje, na co pozwoli plan zagospodarowania przestrzennego.

Wiele instytucji chce z nami współpracować nad nowym stadionem. Jesteśmy zaangażowani w rozmowy, by pokazać im, że chcemy nie tylko stadionu dla klubu, ale też dla miasta i jego mieszkańców. Chcemy pomóc rozwiązać problemy mieszkaniowe, z dostępem do powierzchni biurowych czy te natury społecznej. Stworzyć nowe serce Nijmegen, nową ikonę miasta – wyjaśniał podczas noworocznego przyjęcia dyrektor generalny Wilco van Schaik.

Reklama