Francja: Lokalizacja nowego stadionu w Montpellier wybrana

źródło: Actu.fr / MidiLibre.fr; autor: michał

Francja: Lokalizacja nowego stadionu w Montpellier wybrana Trwało to całe wieki, ale wreszcie jest. Oto ostateczne miejsce, w którym ma powstać nowy stadion dla Montpellier Herault. Dokładnie na przeciwnym końcu miasta od obecnej areny.

Reklama

Choć wielu z nas pamięta jeszcze mecze Mistrzostw Świata 1998, to stadion na północnym zachodzie francuskiego Montpellier zestarzał się w ciągu tych 21 lat bardzo poważnie. A że modernizacje były tylko doraźne, obiekt dziś nie spełnia już oczekiwań.

Od kilku lat trwało ustalanie, gdzie powstanie następca. Jeszcze w 2017 zapadła decyzja, że będzie to w okolicach centrum handlowego Odysseum, ale aż do końca grudnia tego roku nie było pewne, gdzie dokładnie.

Stade Louis Nicollin

Nawet nazwę dla obiektu ustalono wcześniej niż jego położenie. Miasto, aglomeracja i klub piłkarski zgodnie uznali, że patronat należy oddać Louisowi Nicollinowi, który prezesował Montpellier Herault SC od 1974 aż do śmierci w 2017.

Mer Montpellier złożył obietnicę rodzinie Nicollina, że do Bożego Narodzenia 2019 poda im miejsce, gdzie stanie przyszły stadion. Udało się dopiero w wigilię, ale dobre i to. Dziś tymczasem o położeniu dowiedzieli się wszyscy pozostali.

Faktycznie stadion stanie niedaleko od Odysseum, ale już w obrębie nowo budowanej dzielnicy Cambacérès. Obiekt powstanie tuż przy świeżo oddanej linii tramwajowej i zaledwie 300 metrów od dworca superszybkiej kolei TGV. Wokół już istnieje sporo parkingów, a nowe powstaną w ramach osiedla właśnie.

Nowy stadion ma powstać już w 2022 roku. Jego docelowa pojemność wyjściowo była szacowana na 30-35 tys. miejsc, jednak ostatecznie uznano, że to zbyt ambitny cel. Średnie frekwencje MHSC od wielu lat nie wskazują aż takiego zapotrzebowania, stąd doszło do redukcji do poziomu 25 tysięcy.

Stade Louis Nicollin

Reklama