Płock: Miasto wybrało Mirbud, będzie stadion

źródło: własne [MK]

Płock: Miasto wybrało Mirbud, będzie stadion Dziś prezydent Płocka poinformował o decyzji: po długiej analizie miasto wybrało ofertę Mirbudu i zleci tej firmie projekt oraz budowę nowego stadionu. 15-tysięcznik ma być gotowy za niewiele ponad 3 lata.

Reklama

Właśnie wybraliśmy wykonawcę modernizacji stadionu Wisła Płock im. Kazimierza Górskiego. Jest to spółka Mirbud. Wkrótce podpiszemy umowę i za trzy lata możemy w PKO Ekstraklasa cieszyć się nowym obiektem przy ul. Łukasiewicza 34 – napisał na facebooku prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Jeszcze przed końcem listopada planowane jest podpisanie umowy między samorządem a wykonawcą. Mirbud będzie miał za zadanie nie tylko rozebrać obecny Stadion im. Kazimierza Górskiego, ale też stworzyć dokładny projekt, uzyskać pozwolenia i zrealizować nowy obiekt w ciągu 36 miesięcy. Prace mają przebiegać w taki sposób, by boisko pozostało nienaruszone, a obiekt pozwalał rozgrywać mecze na bieżąco, bez konieczności wyprowadzki Wisły z Płocka.

Stadion Miejski w Płocku?© Mirbud SA

Przypomnijmy, że niepewność w sprawie przetargu trwała bardzo długo. Ofertę Mirbudu Płock poznał jeszcze w czerwcu. Pierwotnie jednak miasto odrzuciło ją ze względu na niezgodność z programem funkcjonalno-użytkowym. Dopiero decyzja Krajowej Izby Odwoławczej nakazująca ponowne rozpatrzenie oferty doprowadziła do szczęśliwego finału.

Choć podpisanie umowy jest już na horyzoncie, to do pełni szczęścia brakuje zabezpieczenia kompletnego budżetu na inwestycję. Mirbud oczekuje ponad 166 mln zł za realizację zadania, podczas gdy Płock chciał zmieścić się w kwocie ok. 100 mln zł.

W związku z tym pod koniec października prezydent Nowakowski zgłosił się ponownie z prośbą do PKN Orlen o wsparcie w finansowaniu projektu. Na razie samorząd wpisał do wieloletniej prognozy finansowej dodatkowy kredyt w wysokości 50 mln zł (23 mln zł na 2021 rok i 27 mln zł na 2022).

Reklama