Nowy stadion: GMHBA Stadium

źródło: własne [MK]

Nowy stadion: GMHBA Stadium Niedaleko Melbourne, na obrzeżach Geelong, stoi jeden z najbardziej historycznych stadionów Australii. Od dziś w bazie Stadiony.net trochę niespodziewany gospodarz meczów piłkarskich Melbourne Victory i Western United.

Reklama

GMHBA Stadium znany powszechnie pod zwyczajową nazwą Kardinia Park jest jednym z największych tego typu obiektów w Australii. Jego historia sięga jeszcze XIX wieku. Już wtedy na terenie, na którym dziś stoi okazały stadion, rozgrywane były pierwsze mecze.

Kardinia ParkFot: Bob T. (cc: by-sa)

W Kardinia Park swoje spotkania domowe rozgrywa jeden z najstarszych klubów futbolu australijskiego, Geelong Football Club. Co ciekawe, początkowo nie była to oficjalna siedziba klubu. Do 1941 rolę tą pełnił otwarty w latach 60. XIX wieku, nieistniejący już dziś stadion Corio Oval. Geelong Football Club przeniósł się na nową siedzibę, gdy poprzednia została zarekwirowana na potrzeby armii.

Swój dzisiejszy wygląd stadion zawdzięcza głównie serii modernizacji przeprowadzonych w XXI wieku. Podzielona na kilka faz przebudowa obejmowała gruntowny remont wszystkich trybun, zajmując od 2003 do 2019 roku. Konieczne było wyburzenie części starych trybun, budowanych i rozbudowywanych w ciągu wieloletniej historii stadionu na jego południowej i zachodniej stronie.

Kardinia ParkFot: Marcus Wong (cc: by-sa)

W ostateczności stał on się obiektem znacznie bardziej nowoczesnym, zwiększyła się jego pojemność i zyskał nowe oświetlenie. Przebudowa stadionu nie dotarła jeszcze do końca, wciąż trwa ostatnia, piąta faza prac. Po jej zakończeniu GMHBA Stadium ma mieć pojemność na poziomie 40 tysięcy.

Na widownię stadionu składa się sześć połączonych ze sobą trybun nadających obiektowi owalny kształt. Część z nich jest zadaszona. Charakterystyczny zygzakowaty kształt dachu jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech stadionu. Uwagę zwracają również cztery oryginalne, bardzo wysokie maszty oświetleniowe zainstalowane w trakcie ostatnich renowacji.

Na GMHBA Stadium regularnie odbywają się mecze futbolu, piłki nożnej, rugby, krykieta i innych dyscyplin. Dziś obiekt jest domem dwóch ważnych drużyn piłkarskich: Western United oraz Melbourne Victory.

Kardinia ParkFot: Caroline Ramsden

Reklama