Nowy projekt: Trzecia wizja dla Saint Louis

źródło: własne [MK]

Nowy projekt: Trzecia wizja dla Saint Louis Zupełnie zmienia się architektura, nawet położenie planowanego stadionu. Najważniejsza zmiana to jednak fakt, że St. Louis dziś jest już miastem z klubem MLS, podczas gdy wcześniejsze plany miały tylko aspiracje do tego miana.

Reklama

W naszej bazie znalazł się nowy projekt. To już trzecia koncepcja nowego stadionu w St. Louis, która zachowuje prognozowaną pojemność poprzedniej (22,5–25,5 tys.), natomiast zmienia kluczowy element: lokalizację. Choć wciąż w bliskim sąsiedztwie Union Station i przy reprezentacyjnej Market Street, obiekt został przeniesiony na północną stronę ulicy. Zwolnione w ten sposób miejsce na południu mają zająć dwa pełnowymiarowe boiska treningowe.

St. Louis MLS Stadium© HOK Architects, Snow Kreilich Architects

Ze wszystkich trzech zgłaszanych od 2016 roku propozycji, ta przewiduje stworzenie najbardziej statecznej, klasycznej bryły stadionu. Jedynym jej urozmaiceniem jest wyraźne oddzielenie południowej trybuny od reszty, tak za pomocą podziału kubatur, jak i wyraźnego odcięcia zadaszenia nad tą częścią stadionu. Wyróżniająca się południowa część będzie oferowała długi, przestrzenny pawilon, mogący stanowić część oferty hospitality lub niezależny obiekt na imprezy do paruset osób.

St. Louis MLS Stadium© HOK Architects, Snow Kreilich Architects

Zwarta widownia zachowuje wyznaczone wcześniej zasady: wszyscy widzowie mają znaleźć się nie dalej niż 37 metrów od boiska (nawet w najwyższych rzędach). Boisko znajdzie się też 12 metrów pod poziomem ulicy, dzięki czemu cały dolny poziom widowni zostanie wkopany w ziemię.

Nie wiemy jeszcze dokładnie, ile będzie kosztował nowy stadion. Za to wiemy, że powstanie już na pewno. St. Louis zostało bowiem wybrane jako 28. miasto MLS i liga rozszerzy się o ten ośrodek w 2022 roku. Klub-gospodarz nie jest jeszcze znany, jego nazwa i herb są opracowywane.

St. Louis MLS Stadium© HOK Architects, Snow Kreilich Architects

Reklama