#MisjaStadion: 86-90 – od Pasłęka po Lubelszczyznę

źródło: własne [MK]

#MisjaStadion: 86-90 – od Pasłęka po Lubelszczyznę To już ostatnia prosta, zostało tylko 10 prezentacji – kilka nowych, kilka aktualizacji. Ale zanim przejdziemy do ostatniej dziesiątki, oto pięć niewielkich, ale zgrabnych i niedawno przebudowywanych stadionów!

Reklama

#MisjaStadion

#86 | Stadion Janowianki, Janów Lubelski

Zbudowany wzdłuż rzeki Białki miejski stadion w Janowie Lubelskim był znany z posiadania sporej trybuny dla ok. 1,5 tys. widzów. Stara konstrukcja wymagała jednak rozbiórki, do czego doszło w 2017 roku. Natychmiast po tym kroku rozpoczęła się budowa nowej, w pełni zadaszonej widowni. I choć zajmuje podobnie dużo miejsca, to z racji instalacji krzesełek nowa konstrukcja mieści tylko 600 osób. Za nią udało się jednak zmieścić budynek z kompletnym zapleczem dla piłkarzy i sędziów, jakiego dotąd nie było. Inwestycja zakończyła się z końcem 2018 roku.

#MisjaStadion

 

#87 | Stadion Alitu, Ożarów

Ożarowski stadion piłkarsko-lekkoatletyczny obecnego kształtu nabrał w 2011 roku, gdy powstały obecne trybuny wschodnia i zachodnia. Ta druga pełni rolę głównej, stąd częściowe zadaszenie i indywidualne krzesełka, a także zaplecze szatniowe. Na wschodzie dostępne są niemal wyłącznie miejsca stojące.

Obiekt dysponuje 4-torową bieżnią lekkoatletyczną (6 torów na prostej), a oprócz głównego boiska do dyspozycji są dwa kolejne, z czego jedno z nawierzchnią syntetyczną.

#MisjaStadion

 

#88 | Stadion Polonii, Pasłęk

Ulokowany na północnym wylocie z miasta, główny stadion dysponuje dwiema trybunami, zbudowanymi niemal od podstaw w 2009 roku. Główna na północy mieści 700 osób, podczas gdy przeciwległa południowa – 396.

Na co dzień swoje mecze rozgrywa tutaj Polonia Pasłęk. Do dyspozycji zawodników pozostaje również boisko treningowe z własną, niewielką trybuną. Młodzi pasłęczanie mogą również ćwiczyć na nowej, 6-torowej bieżni, ułożonej w 2012 roku. W tym samym czasie obiektowi nadano patronat Jana Pawła II.

#MisjaStadion

 

#89 | Stadion Opolanin, Opole Lubelskie

Historyczny stadion w Opolu Lubelskim znajdował się na północy miasta, przy ul. Kolejowej. W 2017 roku rozpoczęła się jego całkowita przebudowa, w ramach której stracił resztki dawnej bieżni i stał się typowo piłkarski.

Nowa arena – jak poprzednik – dysponuje dwiema trybunami, z których rolę głównej pełni południowa, zlokalizowana przy centralnej bramie. Na niej zasiąść może 539 osób, część pod dachem. Z kolei na północy przygotowano 174 krzesełka, z tego 50 w klatce dla drużyny przyjezdnych.

Inwestycja warta ok. 5 mln zł była wsparta w 40% z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Powstały obiekt nie tylko oferuje możliwość wieczornych treningów, ale też dysponuje jedną z największych w Polsce elektrowni słonecznych, a mieszkańcom oferuje otwartą siłownię.

#MisjaStadion

 

#90 | Stadion Prądniczanki, Kraków

Choć wciśnięty w gęstą zabudowę jednorodzinną stadion Prądniczanki funkcjonował od lat 70. XX wieku, to należnej uwagi doczekał się dopiero w kolejnym stuleciu. W 2016 roku rozpoczęły się przygotowania do jego całkowitej przebudowy. Jedynym zachowanym elementem jest stojący na przedpolu budynek klubowy, jedynie zmodernizowany.

W latach 2017-2019 stadion poddano całkowitej metamorfozie, w której nowym, decydującym elementem stała się trybuna po północnej stronie boiska, długa na 113 metrów. Konstrukcja żelbetowo-stalowa ma kilka ciekawych elementów, m.in. iluminowaną ścianę z profilowanego szkła na koronie widowni. Jednocześnie połowa ze stworzonych miejsc powstała na możliwej do szybkiego demontażu konstrukcji stalowej.

Przebudowany stadion otrzymał oświetlenie umożliwiające grę po zmroku, a z racji dużego obłożenia murawę naturalną zastąpiła syntetyczna, choć z systemem nawadniania. Zasadniczym minusem jest niedobór miejsca na pełnowymiarową płytę (jest 100x63m), dlatego obiekt nie spełnia wymogów wyższych niż do czwartego szczebla rozgrywek.

#MisjaStadion

Reklama