Kraków: Prezydent naruszał dyscyplinę finansów, ale kary nie poniósł

źródło: Sport.TVP.pl

Kraków: Prezydent naruszał dyscyplinę finansów, ale kary nie poniósł Budowa stadionu przy Reymonta wciąż odbija się miastu czkawką, a fatalne prowadzenie inwestycji rzuca się cieniem na magistrat. Tym razem TVP Sport ujawnia, że prezydent Jacek Majchrowski dwukrotnie naruszył dyscyplinę finansów publicznych.

Reklama

TVP Sport dotarł do decyzji Regionalnej Komisji Orzekającej z grudnia 2013 roku, która jednoznacznie stwierdza odpowiedzialność prezydenta Jacka Majchrowskiego za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Powodem było przyznanie dwóch wielomilionowych zamówień związanych z budową Stadionu Henryka Reymana w trybie z wolnej ręki, choć nie było uzasadnienia dla takiego trybu.

Pierwsza z umów dotyczy wykonywanego w 2011 roku systemu oddymiania, odpowietrzania i ochrony przeciwpożarowej, który firma Polimex-Mostostal wykonała bez przetargu. Wykonawca otrzymał za realizację 20,4 mln zł, a jedynym powodem przyznania zamówienia bez przetargu była „znajomość obiektu przez wykonawcę”. Co, jak potwierdziła RKO, nie stanowi obiektywnego kryterium do odstąpienia od przetargu.

Stadion Henryka Reymana© Stadiony.net

Wcześniej, w 2010, Mostostal SA otrzymał umowę na dokończenie wnętrza północnej trybuny, gdzie brakowało m.in. stropów, ścianek działowych, ogrzewania czy wentylacji. To zadanie kosztowało miasto 16,3 mln zł. Po trzech miesiącach podpisano umowę dodatkową na kwotę 5,7 mln zł, tym razem bez przetargu. Tym razem jedynym uzasadnieniem miasta było nieprzewidzenie zmian w projekcie wykonawczym.

Komisja Orzekająca RIO w obu przypadkach nie uznała tłumaczeń miasta za wystarczające. Przeciwnie, świadczą one jedynie o złym prowadzeniu inwestycji, np. o nieznajomości wymogów UEFA pomimo starań o organizację Euro 2012. Sytuacja niemożliwa wcześniej do przewidzenia musi mieć charakter obiektywny i nie powinna wynikać z zaniedbań zamawiającego – brzmi część uzasadnienia.

Mimo jasnego wskazania, że prezydent Majchrowski odpowiada za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, nie spotkała go żadna kara. Samorządowiec został jedynie obciążony kosztami postępowania w wysokości 291,71 zł. Więcej na Sport.TVP.pl.

Reklama