Argentyna: Estudiantes świętują ekologiczne certyfikaty

źródło: własne [MK]

Argentyna: Estudiantes świętują ekologiczne certyfikaty Tuż przed otwarciem po latach budowy, nowy stadion Estudiantes de La Plata został uznany za najbardziej ekologiczny w całej Argentynie. Jako pierwszy na świecie otrzymał też certyfikat EDGE.

Reklama

To wielki tydzień dla Estudiantes de La Plata: już w sobotę wielkie otwarcie nowego stadionu, po trwającej aż 17 lat budowie. Co prawda jeszcze nie wygląda do końca jak na wizualizacjach, ale powrót do domu po wielu latach jest momentem absolutnie wyjątkowym. W swojej nowej formie arena pomieści 30 tys. widzów.

Nie tylko otwarciem żyją jednak w La Placie. W niedzielę klub poinformował, że – jako pierwszy stadion w Argentynie – Estadio Jorge Luis Hirschi otrzymał „zieloną pieczęć” od regionalnej organizacji CEAMSE. I to nie koniec, ponieważ już jutro w La Placie oficjalnie przyznany zostanie również globalny certyfikat EDGE, również po raz pierwszy przyznany stadionowi. Nie tylko pierwszy raz w Argentynie, ale i na świecie.

Estadio Jorge Luis Hirschi© Club Estudiantes de La Plata

By uzyskać certyfikację, Estudiantes zrobili naprawdę sporo. Już w procesie budowy szczególną uwagę zwracano na recykling powstających odpadów – samych kartonów z produktów dostarczonych na stadion zebrano ponad tonę.

Odzyskiwano również drewno i inne elementy, specjalnie dobierano materiały (np. farby pod kątem składu chemicznego i właściwości użytkowych), a wokół obiektu nasadzonych ma być ok. 40 gatunków drzew. Tym samym obiekt, nazywany pieszczotliwie Uno (od 1. Alei, przy której stoi), wpisuje się jako przedłużenie parku Paseo del Bosque.

W codziennym funkcjonowaniu wdrożone mają być system pozyskiwania energii słonecznej (dla ogrzewania wody sanitarnej), system zbierania deszczówki na wewnętrzny użytek, system efektywnego zarządzania odpadami i minimalizacji ich produkcji oraz oszczędne gospodarowanie energią elektryczną z sieci.

Reklama