Argentyna: 5186 dni później

źródło: własne [MK]

Argentyna: 5186 dni później Długie 14 lat czekali kibice Estudiantes de La Plata na powrót do domu. Teraz mogą świętować i właśnie to robią, bo całkowicie przebudowany stadion został wreszcie oddany do użytku.

Reklama

Nie wszystkie prace już wykonano, w najbliższych tygodniach stadion będzie się jeszcze zmieniał. Najważniejsze jednak, że kibice mogą już na niego bezpiecznie wejść. Na tę przyjemność czekali dokładnie 5186 dni – tyle minęło od wielkich derbów La Platy, ostatniego meczu rozegranego przed całkowitą przebudową.

Od wczorajszego wieczora jeden z najstarszych adresów w argentyńskiej piłce ponownie działa, po długich 14 latach tułaczki po kilku innych stadionach. Estudiantes nie zaprosili jednak fanów na mecz.

Zamiast tego na otwarcie przygotowali koncert, pokaz fajerwerków i odsłonięcie pomnika Carlosa Salvadora Bilardo, jednej z największych legend tutejszej piłki. Była również niecodzienna atrakcja - hologram ognistego lwa (widoczny w kamerach lub przez aplikację w telefonie), który przeszedł po dachu głównej trybuny i wskoczył na boisko:

Estadio Jorge Luis Hirschi© Estudiantes de La Plata

Prawdę mówiąc, pewnie nawet bez żadnych atrakcji samo zaproszenie na stadion byłoby pewnie wystarczające, by zapełnić trybuny. Głód powrotu do domu był w biało-czerwonej części La Platy ogromny, a teraz nic już nie powinno wymusić wyprowadzki – przebudowany stadion spełnia najsurowsze normy krajowe, może też z powodzeniem gościć Copa Libertadores, w którym triumf świętowano na starym stadionie trzykrotnie.

Otwarty wczoraj stadion nie ma jednak nic wspólnego z tym, który zamykano w 2005. No, może kawałek północno-zachodniej trybuny, który wtedy był już w budowie (ta rozpoczęła się w 2002, tuż za ówczesną widownią). Zależnie od posiadanych środków, Estudiantes budowali trybuna po trybunie coś nowego, znacznie większego.

Ostatecznie udało się uzyskać pozwolenie, by wpuścić na cztery nowe trybuny ponad 30 tysięcy ludzi. Nie jest to największy argentyński stadion, ale i miejsca było jak na lekarstwo. O kosztach i efektach trwającej żmudne 14 lat przebudowy możecie przeczytać w naszej najnowszej prezentacji z Argentyny, możliwej dzięki uprzejmości Estudiantes właśnie!

Reklama