Amsterdam: ArenA urośnie przed Euro 2020

źródło: AjaxLife.nl / własne

Amsterdam: ArenA urośnie przed Euro 2020 W Amsterdamie naprawdę dwoją się i troją, by upchnąć jeszcze trochę krzesełek. Wszystkich chętnych i tak nie pomieszczą, ale do lata 2020 ma się pojawić dodatkowy tysiąc miejsc na widowni.

Reklama

Średnia widownia na meczach Ajaksu z ostatnich dwóch sezonów to 53 tysiące co mecz. W praktyce więc Johan Cruijff ArenA wyprzedaje się raz za razem i nic dziwnego: na liście oczekujących na karnet jest ponad 30 tys. osób.

Przynajmniej tych z pierwszych miejsc na liście ucieszy więc najnowsza wieść dotycząca pojemności obiektu. Przed końcem sezonu wzrośnie o 800-1000 krzesełek. Foteliki zostaną wstawione w dolnych narożnikach, gdzie od lat funkcjonują bardzo charakterystyczne wjazdy. Ponieważ pojazdy ratunkowe i sprzęt wciąż muszą wjeżdżać, nie całe tunele będą przykryte. Uda się jednak uzyskać bardziej jednorodny wizerunek trybun, które dziś nie stanowią zamkniętego pierścienia.

Amsterdam ArenA© FC Ajax

Co ciekawe, przed Euro 2000 dokonano już takiego zabiegu w dwóch narożnikach stadionu, ale była to tymczasowa inicjatywa, zakończona w 2001. Teraz prace mają dać stały efekt, dzięki któremu pojemność przed Euro 2020 ma urosnąć do ok. 56 tys. fotelików.

Decyzja nie jest uzasadniona komercyjnie, ponieważ niewielka liczba kibiców nie zbilansuje kosztów przebudowy. Jednak UEFA opowiedziała się za takim rozwiązaniem, a Ajax bardzo potrzebuje dodatkowych miejsc dla swoich fanów.

W ostatnich latach przeprowadzono wiele zabiegów tego rodzaju, dzięki którym stadion stale rośnie. Był projektowany z nominalną pojemnością ok. 50 tys. miejsc, ale już przed Euro 2000 przerósł swojego największego krajowego rywala, rotterdamskie De Kuip, m.in. dzięki budowie dodatkowych lóż i wspomnianej już tymczasowej zabudowie dwóch narożników. Dziś obiekt ma trybuny rozszerzone o nowe pierwsze rzędy (kryjące fosę), a za ostatnimi rzędami dolnych sektorów również powstały dodatkowe miejsca. Aktualnie oficjalna pojemność wynosi 54 990 miejsc.

Marc / korespondent Stadiony.net

Reklama