Sosnowiec: Dwa z trzech w budowie, został tylko stadion zimowy

źródło: DziennikZachodni.pl

Sosnowiec: Dwa z trzech w budowie, został tylko stadion zimowy Magistrat najpewniej unieważni przetarg na halę hokejową. To zła wiadomość, ale jest i dobra – umowa na halę sportową obok jest już podpisana, a prace nad stadionem idą naprzód.

Reklama

Dwa obiekty z trzech to całkiem niezły wynik, zwłaszcza mając na uwadze wciąż rosnące ceny na rynku budowlanym. W Sosnowcu w tym tygodniu podpisano umowę na drugi ważny element Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Halę widowiskową dla 3 tys. widzów postawią BPBP i MZUM.pl i ma być gotowa już za 24 miesiące.

BPBP jest już głównym wykonawcą głównej areny przewidzianej w projekcie – 12-tysięcznika dla Zagłębia Sosnowiec. Jego budowa formalnie już trwa, choć dopiero we wrześniu udało się rozpocząć wycinkę drzew pod inwestycję. Nie ma pewności, czy to wpłynie na harmonogram prac, aktualnie ustalony na 36 miesięcy, począwszy od końca maja.

Zagłębiowski Park Sportowy

Hala widowiskowa będzie kosztowała 57,6 mln zł, a więc zdecydowanie powyżej oczekiwań finansowych miasta. W efekcie za dwie areny sportowe Sosnowiec musi zapłacić już ponad 205 mln zł – więcej niż miał kosztować cały kompleks z trzema obiektami.

Dlatego Sosnowiec rozważa unieważnienie przetargu na stadion zimowy. Oferty złożone na jego budowę opiewają bowiem na 71,6 – 81,1 mln zł. Miasto liczy, że rozpisanie jeszcze jednego przetargu pomoże obniżyć oferty. Jeśli zapadnie decyzja o unieważnieniu zamówienia na stadion zimowy, to nowe postępowanie ma być ogłoszone bezzwłocznie.

Sosnowiec zamierza finansować inwestycję przede wszystkim z kredytu bankowego, na razie opiewającego na kwotę 203 mln zł. W celu jego zabezpieczenia ustalono hipotekę na terenach Zagłębiowskiego Parku Sportowego o wartości 340 mln zł. Miasto liczy również na wsparcie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 33 mln zł.

Reklama