Płock: KIO cofa decyzję, Płock znów bliżej stadionu

źródło: Plock.Wyborcza.pl

Płock: KIO cofa decyzję, Płock znów bliżej stadionu Płock nie miał podstaw, by odrzucić ofertę Mirbudu i unieważnić przetarg – orzekła Krajowa Izba Odwoławcza. Płock musi więc jeszcze raz rozważyć ofertę i... chyba ją przyjmie.

Reklama

Miesiąc temu Płock ogłosił, że odrzuca ofertę Mirbudu i unieważnia przetarg na projekt i budowę nowego stadionu. Przyczyną miała być niezgodność złożonej oferty z wymogami narzuconymi przez program funkcjonalno-użytkowy.

Mirbud nie zgodził się jednak z taką oceną, odwołał się od decyzji i w piątek Krajowa Izba Odwoławcza przyznała skierniewickiej firmie rację. KIO nakazała unieważnienie decyzji o unieważnieniu oraz odrzuceniu oferty, a także ponowne jej rozpatrzenie. W ocenie KIO nie można zarzucić oferentowi niespełnienia wymogów PFU, ponieważ na etapie przetargu firma miała tylko przygotować koncepcję stadionu, dokładny projekt ze szczegółowym harmonogramem budowy powstanie później.

Stadion Wisły Płock© UM Płock, Bończa Studio

Ogólnie w ocenie KIO koncepcja odpowiada założeniom – to, że niektóre rozwiązania nie są takie, jak miał w swojej wewnętrznej wizji zamawiający, jest naturalne, po to są uzgodnienia. Zmienią przebieg ogrodzenia, usytuowanie miejsc dla publiczności, przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń czy ich przebieg itd. Natomiast żaden z tych powodów nie mógł być podstawą odrzucenia – argumentuje w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Katarzyna Prowadzisz, rzeczniczka prasowa KIO.

Miasto zamierza zastosować się do decyzji KIO, co oznacza, że przetarg wciąż trwa i jest szansa na pozytywne rozstrzygnięcie. – Jesteśmy zadowoleni z faktu, że KIO rozwiało nasze wątpliwości co do oferty Mirbudu. Więcej komentować orzeczenia Izby nie będziemy [...] Teraz poczekamy na uzasadnienie, by poznać argumenty KIO. I pewnie będziemy przygotowywać się do podpisania umowy z Mirbudem – mówi Hubert Woźniak z płockiego ratusza.

Przypomnijmy, że Mirbud jest jedynym kandydatem gotowym zburzyć stary stadion, zaprojektować i zbudować nowy dla Płocka. Firma złożyła koncepcję areny dla ok. 15 tys. widzów wraz z propozycją ceny za cały proces od projektu do oddania gotowego obiektu. Mirbud zaproponował 166,5 mln zł, a więc zdecydowanie więcej niż planował wydać magistrat w Płocku.

Reklama