SDC5: Stadia Designers Cup rusza do Brazylii!

źródło: MSTADIA.net

SDC5: Stadia Designers Cup rusza do Brazylii! Półmetek wakacji za nami, a dla projektantów stadionów skończyły się one już w ostatnim tygodniu lipca. Wzorem lat ubiegłych, w drugiej połowie letniej przerwy rozpoczął się Stadia Designers Cup! W swojej piątej odsłonie, konkurs po raz pierwszy opuścił Europę.

Reklama

Zgodnie z tradycją puchar podążył za najlepszym projektantem poprzedniej edycji do jego ojczystej ziemi. Podróż była wyjątkowo długa, bo aż do Ameryki Południowej. Aktualny czempion - Igor Laerte - sprowadził konkurs do kraju kawy i słońca.

Brazylia po Mundialu w 2014 roku wzbogaciła się o wiele spektakularnych aren, ale żadna z nich nie spełnia oczekiwań klubu-gospodarza piątej edycji konkursu. Są one, m.in.... za duże. Przynajmniej na razie. I poniekąd na rozwiązaniu tego problemu polega główne zadanie tegorocznej edycji konkursu. Zaprojektować “przejściowy” stadion dla najnowszego brazylijskiego projektu Red Bulla - fuzji dwóch klubów: Red Bull Brasil i Clube Atlético Bragantino.

Stadia Designers Cup

Tajemnicą poliszynela jest, że kiedy producent napojów spod znaku czerwonych byków inwestuje w dany klub to pierwszym celem jest dominacja na krajowym podwórku, a następnie na arenie międzynarodowej, ale… nie od razu Rzym zbudowano. Powiększenie Estádio Nabi Abi Chedid nie wchodzi w grę, a jeśli pościg za krajową czołówką się powiedzie, prędzej czy później będzie trzeba się zeń wyprowadzić, bo temu już dziś przydałby się co najmniej porządny lifting... 

Tu do akcji wkraczają entuzjaści projektowania stadionów. Ich zadaniem jest zaprojektowanie w miejscu istniejącego obiektu jego następcy o pojemności nie mniejszej niż 10 000 i nie większej niż 15 000 krzesełek, ale na tym nie koniec! Po ewentualnej wyprowadzce stadion będzie musiał zostać zmniejszony do przedziału od 5 000 do 10 000 krzesełek. W tej formie będzie miał posłużyć nie tylko przyszłej akademii i juniorom Red Bull Bragantino, ale także lokalnej społeczności stając się domem dla pozostałych, mniejszych drużyn z Bragança Paulista. Ponadto, aby podkreślić wkład Red Bulla w rozwój futbolu w mieście, stadion ma zyskać interesującą komercyjną nazwę niedosłownie nawiązującą do sponsora tytularnego klubu.

Szczegółowe wymagania dotyczące prac konkursowych dostępne są na oficjalnej stronie konkursu oraz dedykowanym wątku na forum SkyscraperCity.com, gdzie uczestnicy mogą dzielić się z innymi postępami prac oraz zadawać nurtujące ich pytania.

Udział w konkursie po uprzednim wypełnieniu formularza zgłoszeniowego jest całkowicie bezpłatny. Zapisy trwają i trwać będą do końca października. Do udziału w konkursie zaproszony jest każdy kto posiada zdolność zobrazowania swojego pomysłu w formie cyfrowej. Skany rysunków i/lub zdjęcia ręcznie wykonanych modeli również będą mile widziane! Na opracowanie koncepcji i przygotowanie prezentacji uczestnicy mają czas do ostatniej sekundy piątku, 15 listopada 2019 roku. W ciągu dwóch kolejnych dni prace będą weryfikowane pod kątem zgodności z regulaminem, a uczestnicy będą mieli możliwość skorygowania ewentualnych błędów przed finałowych głosowania jury i publiczności.

Na zwycięzcę czeka personalizowana szklana statuetka i koszulki klubu gospodarza. Zostanie on także zaproszony do udziału we wstępnej fazie przygotowań szóstej edycji Stadia Designers Cup. Ponadto, czołowa trójka otrzyma obrazy z serii #MSTADIArysuje z przekrojami ich własnych stadionów zgłoszonych do konkursu.

Organizatorem konkursu jest MSTADIA.net w osobie Mateusza Cegielskiego. Wsparcie medialne zapewniają OStadium.com, Passione Stadi i oczywiście serwis Stadiony.net, który wspiera konkurs od samego początku jego istnienia.

Reklama