Niemcy: Arminia jako pierwsza otwiera lożę dla kibiców z autyzmem

źródło: Arminia-Bielefeld.de; autor: michał

Niemcy: Arminia jako pierwsza otwiera lożę dla kibiców z autyzmem W Bielefeld sezon 2019/20 będzie o tyle wyjątkowy, że na Schüco Arena pojawia się rozwiązanie dotąd niestosowane. Dwie loże na stadionie oddano autystycznym kibicom. Jest też pomieszczenie do wyciszenia, jeśli doświadczenie meczowe będzie zbyt intensywne.

Reklama

Osoby ze spektrum autyzmu często nie mają czego szukać na stadionie piłkarskim, nawet jeśli piłką nożną się interesują. Ścisk, niechciany kontakt fizyczny, spontaniczne i donośne śpiewy czy inne odgłosy, zakłócenia – to tylko niektóre elementy sprawiające, że kibic autystyczny może nie wytrzymać meczu na żywo. A autysta może być kibicem, w końcu autyzm jest diagnozowany stosunkowo często, nawet u jednej na sto młodych osób.

W Arminii Bielefeld powstała więc przestrzeń, która umożliwia przyjście na stadion i cieszenie się widowiskiem nawet przy zdiagnozowanym autyzmem. Zamiast dwóch prywatnych lóż klub stworzył pokoje umożliwiające oglądanie meczu znad północnej trybuny. Są w nich uspokajające przedmioty, nie ma bezpośredniego kontaktu z tłumem.

A jeśli uczestnik mimo wszystko będzie bardzo zaniepokojony, przygotowano również pomieszczenie z kontrolowanym środowiskiem zmysłowym. Taki pokój jest wyciszony, ma łagodne światło i oferuje dźwięki oraz przedmioty uspokajające zmysły (na podstawie metody Snoezelen). Z dwóch lóż i pokoju Snoezelen może co mecz skorzystać 5 osób.

Z uwagi na potrzeby osób autystycznych nie ma wielkiego zapotrzebowania na takie inicjatywy, ale jakieś jest. I w Bielefeld do sprawy podeszli poważnie, również dzięki wsparciu pracowników socjalnych, wolontariuszy i sponsorów.

Arminia Autisten-Loge© Arminia Bielefeld

Reklama