Nowe stadiony: Baku, Baku, Baku

źródło: własne [MK]; autor: michał

Nowe stadiony: Baku, Baku, Baku Tak naprawdę tylko dwa są zupełnie nowe w naszej bazie, ale ten trzeci dopiero doczekał się gruntownej aktualizacji. Zapraszamy na wirtualną wizytę w Baku!

Reklama

Azersun Arena

Qarabagh to pierwszy klub spoza Baku, który zdobył mistrzostwo Azerbejdżanu. Niestety w tym samym roku, 1993, wojna o Górski Karabach zmusiła zespół do wyprowadzki z rodzinnego Agdamu. Od tego czasu klub zasiedlił postsowiecki Stadion im. Tofiqa Izmaiłowa na odległym wschodzie Baku, w dzielnicy Surakhani.

Azerbaijan© Jörg Pochert

Choć powstał tylko z jedną trybuną, stary obiekt był w stanie pomieścić do 15 tysięcy widzów. Po przejęciu go przez Qarabagh zainstalowano komplet krzesełek, ograniczając pojemność. Ponieważ powrót do Agdamu okazał się nierealny, a klub przejęty przez holding Azersun zaczął marzyć o najwyższych krajowych i europejskich celach, w 2012 roku zapadła decyzja o budowie nowej areny dokładnie w miejscu Stadionu Izmaiłowa.

Dzięki obróceniu boiska udało się zmieścić nie jedną, lecz aż dwie płyty do gry – główną i treningową. Boiska są połączone, przez co przy tym głównym zmieściły się jedynie trzy trybuny. Na północy i południu mają po jednym poziomie, a na wschodzie – dwa. Powstała widownia ma 5,8 tys. krzesełek pod dachem. Oświetlenie na wschodzie jest wbudowane w zadaszenie, a na zachodzie stoi na masztach.

Budowa nowej areny trwała 2 lata i zakończyła się w 2015. Na otwarcie zagrali Qarabagh i Neftci, a więc dwa kluby, które na starym obiekcie przez jakiś czas były gospodarzami. Stadion i boisko treningowe są uzupełnione przez hotel, a wszystkie elementy projektu sfinansował koncern Azersun, który wprowadził też swoją markę do nazwy areny.

 

SKIF Stadionu

Zarządzany przez Azerską Narodową Agencję Kultury Fizycznej i Sportu (ADBTİA) stadion SKIF pełni rolę zaplecza treningowego dla dawnego narodowego stadionu, położonego kilkadziesiąt metrów na zachód.

Azerbaijan© Jörg Pochert

Obiekt zlokalizowany przy stacji metra Gənclik oferuje 8-torową bieżnię lekkoatletyczną i przeszedł kompleksową modernizację w 2014 roku, gdy otrzymał komplet krzesełek. Jego zaplecze zlokalizowane jest w budynku za północną trybuną.

W swojej karierze stadion ma epizody piłkarskie, w tym status obiektu domowego dla İnşaatçı Baku, pierwszego zdobywcy Pucharu Azerbejdżanu z 1992 roku. Do dziś rozgrywane są tu mecze piłkarskie, choć głównie niższych szczebli.

 

ASK Arena

Kompleks sportowy znany powszechnie jako Inter Arena znajduje się w pobliżu azerskiego Stadionu Olimpijskiego, wzdłuż prospektu Hejdara Alijewa. Został zbudowany nakładem Azerskiego Związku Piłki Nożnej w 2001 roku na potrzeby klubów Şəfa Baku i Keşlə FK (wtedy jeszcze Inter Baku) i przez pierwsze lata istnienia funkcjonował pod nazwą Şəfa Stadium.

Azerbaijan© Martin Polák

Jest obiektem niewielkim, ale nowoczesnym. Na widownię składają się trzy jednakowe zadaszone trybuny z miejscami siedzącymi. W narożnikach dostawiono w latach 2008-2013 budynki zawierające szatnie, pomieszczenia użytkowe oraz, w narożniku północnym, czterogwiazdkowy hotel. Ponadto stadion jest częścią kompleksu zawierającego między innymi dwa boiska treningowe, korty tenisowe czy halę sportową.

Stadion został otwarty w 2001 roku meczem kwalifikacyjnym Pucharu UEFA. Od tego czasu był areną wielu spotkań zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Ponadto w 2012 roku Inter Arena gościła mecze Mistrzostw Świata Kobiet U17.

W swojej historii stadion został dwukrotnie przemianowany. Początkowo nazwa nawiązywała do jednego z użytkujących go klubów, Shafa Baku. Klub ten został rozwiązany w 2006 roku i osiem lat później, po przejęciu stadionu od Azerskiego Związku Piłki Nożnej przez Inter Baku, obiekt został przemianowany na Inter Arenę. W lipcu 2018 roku stadion znów zmienił właściciela, a co za tym idzie, również nazwę i dziś znany jest jako ASK Arena (od Azərbaycan Sənaye Korporasiyasının - Azerbejdżańskiej Korporacji Przemysłowej).

Poza meczami Keshla FK zarówno w krajowej pierwszej lidze jak i w rozgrywkach międzynarodowych na ASK Arenie odbywają się różne imprezy okolicznościowe. Jedną z najbardziej popularnych jest piknik organizowany corocznie czwartego lipca przez Amerykańską Izbę Handlową w Azerbejdżanie z okazji Dnia Niepodległości.

Reklama