Bergamo: Atalanty walka z czasem

źródło: własne [MK]; autor: michał

Bergamo: Atalanty walka z czasem Na początku maja burzyli, dziś mają już pierwsze stopnie nowej trybuny. Do końca września pierwsza nowa trybuna ma być gotowa i pozwolić Atalancie na rozgrywanie meczów w Lidze Mistrzów.

Reklama

Terminarz był bardzo ambitny od początku, ale dopiero zajęcie przez klub miejsca premiowanego występem w Lidze Mistrzów podniosło stawkę. Atalanta zamierza zagrać u siebie w fazie grupowej LM, mimo że burzenie starej trybuny północnej rozpoczęto dopiero na przełomie kwietnia i maja. I choć na budowie pracuje tylko kilkadziesiąt osób, tempo jest naprawdę imponujące.

Od maja udało się nie tylko zburzyć starą Curva Pisani, ale też oczyścić teren, ukończyć prace ziemne, wylać komplet fundamentów, a teraz z dnia na dzień przybywa prefabrykatów trybun. Jak widać na poniższym zdjęciu z 12 czerwca, są już nawet pierwsze stopnice przyszłej widowni!

Stadio Atleti Azzurri d'Italia© Atalanta Bergamo / De8 Architetti

Dziś na placu budowy jest po 80 osób dziennie, pracują od 6:00 do 22:00. W lipcu, gdy powinny być ukończone elementy monolityczne, na placu ma być już 250 osób. Już na pierwszym etapie prac udało się wyprzedzić harmonogram o tydzień, co jest wyjątkowo cenne. Celem jest przecież wpuszczenie widzów na nową trybunę na przełomie września i października.

Atalanta planuje rozegranie tylko dwóch pierwszych meczów Serie A na neutralnym stadionie (w Parmie). Na przełomie czerwca i lipca pojawi się wizytator UEFA, który ma ocenić, czy spełnienie wymogów Ligi Mistrzów jest realne. Do połowy przyszłego miesiąca klub chce mieć już zielone światło od europejskiej centrali. Jeśli się nie uda, trzeba będzie grać grupę LM w Parmie.

Stadio Atleti Azzurri d'Italia© Atalanta Bergamo / De8 Architetti

By zapewnić krajowe i międzynarodowe władze o gotowości, Atalanta ma już zakontraktowane wszystkie elementy trybuny. Nawet pierwsze dźwigary dachu (docelowo będzie ich 37 o łącznej masie 3480 ton) są już gotowe na transport z Vazzoli do Bergamo.

Przebudowa Stadio Atleti Azzurri d'Italia dopiero się zaczyna. O ile pierwsza faza powinna być ukończona na przełomie września i października, o tyle cały stadion zobaczymy w nowej odsłonie w 2021 roku. Planowane są nowa trybuny północna i południowa oraz gruntowna modernizacja obu historycznych części wzdłuż boiska. Po zakończeniu prac arena pomieści ok. 24 tys. widzów. Jej koszt szacowany jest na ok. 40 mln €, z czego samo zadaszenie pochłonie 9,5 mln €.

Reklama