#MisjaStadion: 51-60, czyli od Rzeszowa do Stargardu

źródło: własne [MK]; autor: michał

#MisjaStadion: 51-60, czyli od Rzeszowa do Stargardu Pięć nowych stadionów, pięć aktualizacji – tak wznawiamy #MisjaStadion. Nowe stadiony ze Stargardu, Środy Wielkopolskiej, Ropczyc, Lipska i Krapkowic uzupełniają świeże zdjęcia, m.in. z Resovii czy lotnicze z Gdyni.

Reklama

Zapraszamy na pięć nowych prezentacji dodanych w ramach Misji Stadion. Opisy nowo dodanych stadionów znajdziecie poniżej. Warto również zobaczyć świeże zdjęcia i zaktualizowane opisy dla pięciu innych stadionów, na których grają Hutnik Warszawa, Orzeł Międzyrzecz, Chojniczanka 1930, CWKS Resovia oraz Arka Gdynia! Zwłaszcza te ostatnie powinny cieszyć oko, ponieważ polataliśmy dronem nad Stadionem GOSiR przy wcale niezłej pogodzie.

#MisjaStadion

 

Stadion RCSiR, Ropczyce

Miejski stadion w Ropczycach doczekał się swej obecnej formy na przełomie 2013 i 2014 roku, gdy od podstaw wykonano boisko, bieżnię i główną trybunę. Choć poprzednio obiekt po zachodniej stronie miał już znaczną trybunę nasypową, to zrównano ją całkowicie z ziemią, by postawić prefabrykowaną konstrukcję żelbetową.

#MisjaStadion

Nowa trybuna jest nie tylko większa, wyższa i gwarantuje lepszą widoczność, ale również oferuje obszerne zaplecze na wyposażenie obiektu. Widownię zaprojektowano tak, by umożliwić dodanie zadaszenia w późniejszym terminie. Wyjściowo nie zostało zrealizowane z racji ograniczonych środków, które w zdecydowanej większości pochodziły z Unii Europejskiej.

W 2018 miasto podjęło starania na rzecz realizacji dachu nad połową trybuny. Po jego oddaniu obiekt miał otrzymać imię 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Niestety, żadna firma nie zgłosiła gotowości do wykonania zlecenia, psując plany.

Stadion Powiślanki, Lipsko

Wkomponowany wyjątkowo urokliwie w półotwartą nieckę, lipski stadion znajduje się na wschodzie miasta. Dysponuje dwiema trybunami opartymi o nasyp, z możliwością stworzenia kolejnych w razie zapotrzebowania.

#MisjaStadion

W 2009 roku zachodnia trybuna została gruntownie zmodernizowana i wyposażona w komplet nowych krzesełek. Od nowa wylano stopnie i powstały fundamenty pod przyszłe zadaszenie widowni.

W 2016 roku znaczącą modernizację przeszło górne boisko, zlokalizowane za północnym łukiem. Z uwagi na układ, dostosowanie bocznego boiska do wymogów, w tym stworzenie prowizorycznego sektora gości, okazało się prostsze niż dalszy remont głównego stadionu.

 

Stadion 700-lecia Środy Wielkopolskiej

Wielofunkcyjny stadion miejski w Środzie Wielkopolskiej to najstarszy z miejskich obiektów sportowych. Znajduje się w kompleksie razem z dwoma boiskami treningowymi, boiskiem do hokeja na trawie oraz powstającym na południu stadionem piłkarskim.

#MisjaStadion

Jego zachodnia trybuna opiera się na skromnym nasypie, podczas gdy wschodnia to zespół trzech zainstalowanych w 2011 niezależnych od siebie konstrukcji stalowych. Najmniejsza ze stalowych trybun służy jako sektor gości podczas meczów piłkarskich. Znakiem rozpoznawczym obiektu jest stojąca na wysokości środka boiska wieżyczka komentatorska.

Nazwa nawiązuje do obchodzonego w 1967 roku jubileuszu nadania praw miejskich Środzie. W tamtym roku do nazwy dodano człon Wielkopolska.

 

Stadion Unii, Krapkowice

Stadion piłkarski w Krapkowicach znajduje się przy miejskiej pływalni, na południowym zachodzie miasta. Obiekt dysponuje jedną krytą trybuną z zapleczem szatniowym, która przeszła całkowitą modernizację w 2013 roku, ale do dziś nie doczekała się krzesełek. Mówiło się, że sektory mieszczą do 400 osób, dziś bezpieczna pojemność to 300 widzów.

#MisjaStadion

 

Stadion Błękitnych, Stargard

Stadion piłkarski w Stargardzie znajduje się na północnym zachodzie miasta,w kompleksie trzech boisk. Główne boisko treningowe jest oświetlone, jednak stadion nie doczekał się dotąd lamp.

#MisjaStadion

Modernizowany w latach 90. XX wieku czekał aż do 2014 na znaczące zmiany infrastrukturalne. Całkowicie przebudowano wówczas zachodnią trybunę, która otrzymała kompletne zadaszenie nad 444 krzesełkami. Dwa lata później wymiana krzesełek miała miejsce na wschodzie stadionu, dając jednolity błękitny kolor widowni, odpowiadający barwom gospodarzy.

Do drugiej ze wspomnianych modernizacji doszło po sensacyjnym awansie Błękitnych do półfinału Pucharu Polski w 2015 roku. Przed własną publicznością drużyna pokonała faworyzowanego Lecha Poznań 3:1, jednak uległa w rewanżu, po dogrywce. To największy dotąd sukces sportowy, jaki drużyna powstała w 1945 odnotowała na tym obiekcie.

Obiekt wyróżnia się nietypowym układem. Co prawda dysponuje czterema trybunami, ale tylko po trzech stronach. Dwie niezależne i ukośne względem siebie konstrukcje postawiono za południową bramką. Jedna z nich służy jako sektor gości, druga jest obecnie nieczynna.

Reklama