Stadium of the Year: Głosowanie Jury – 2 | Suzhou OSC Stadium

źródło: własne | MK

Stadium of the Year: Głosowanie Jury – 2 | Suzhou OSC Stadium Ten stadion to takie mocne 9/10 – zdecydowali prawie jednogłośnie Jurorzy, doceniając niebywałą skalę projektu w chińskim Suzhou, a także spójność architektoniczną. Do pierwszego miejsca brakło 1,7%!

Reklama

40% oceny Jurorzy mogli przyznać za architekturę i w wypadku Suzhou Olympic Sports Centre Stadium byli jednogłośni: maksymalna ocena dla wyjątkowo lekkiego „siodła” ze wschodnich Chin. Elegancki i zwiewny pomimo wysokości ponad 50 metrów, a do tego z przyjaźnie zaprojektowanymi przestrzeniami publicznymi.

Dodatkowo, maksymalną punktację wszyscy trzej architekci przyznali za innowacyjność. Mówimy końcu o jednym z nielicznych w skali światowej z jednowarstwowym dachem kablowym, przez co jest on jednym z najlżejszych w swojej skali. Został również oparty o efektowną, rytmiczną i wyzywającą inżynieryjnie kolumnadę. Na deser certyfikacja LEED za architekturę wydajną energetycznie i przyjazną dla środowiska.

Jeśli gdzieś zabrakło, to w funkcjonalności – w tradycyjnym dla Chin stylu powstał obiekt stosunkowo płaski, z myślą o lekkoatletyce bardziej niż innych dyscyplinach. Tu właśnie stracił 10% ze swojej prawie idealnej noty.

Jest cudowny. Futurystyczny architektonicznie, z dobrze dostarczonymi rozwiązaniami funkcjonalnymi i wszystkimi innowacjami, jakich można by oczekiwać. A jego relacja z otoczeniem jest niewiarygodna. Moje gratulacje – podsumowuje Alfredo Angulo Quevedo, nasz Juror z Paragwaju, który przyznał mu komplet punktów.

Stadium of the Year

Reklama