Nowy stadion: Liść oliwny z Akhisaru

źródło: własne | MK

Nowy stadion: Liść oliwny z Akhisaru Dziś bardzo popularny i silny piłkarsko klub z Akhisaru długo nie mógł grać u siebie. Doczekał się domu w 2018, a inspiracja i efekt prac są całkiem interesujące!

Reklama

Tradycyjnie piłkę nożną w Akhisarze (prowincja Manisa) oglądało się zwykle w ścisłym centrum miasta, jednak tamtejszy stadion wielofunkcyjny nie nadawał się do przebudowy. Zapadła więc decyzja, że nowy powstanie na zachód od zabudowań, w dzielnicy İnönü, na powierzchni ok. 4 hektarów.

Akhisar Stadyumu© Akhisar Belediyesi

W planie był nie tylko stadion piłkarski na 12 tys. widzów, ale również hala widowiskowa z 2 tys. krzesełek. Dodatkowo, obiekty miały zostać wsparte parkingiem podziemnym, który ostatecznie mieści 580 samochodów.

Kontrakt na budowę podpisano jeszcze na początku 2013 roku, jednak błyskawicznie rozpoczęły się problemy – pierwszy wykonawca wycofał się przed przystąpieniem do prac. Drugi z kolei realizował je, jednak zdecydowanie wolniej niż planowano. Po rozpoczęciu robót w marcu 2014 konstrukcja miała być gotowa do odbioru pod koniec 2015 roku, później w 2016.

Akhisar Stadyumu© Akhisar Belediyesi

Ostatecznie z obydwoma wykonawcami miasto musiało iść do sądu, umowę zerwano i na początku 2017 roku trzeci wykonawca przystąpił do realizacji prac. Zgodnie z umową główne prace zakończyły się we wrześniu 2017, a w połowie stycznia 2018 stwierdzono gotowość do użytku. W tym samym miesiącu Akhisar Belediyespor rozegrał pierwszy mecz, który zremisował z zaprzyjaźnioną drużyną Antalyasporu.

Wg informacji samorządu miasto wydało na budowę stadionu i hali w sumie 78 mln lir. Koncepcja dla całego kompleksu była gotowa już w 2010 roku, choć w trakcie opracowania nieco uległa zmianie. Główną inspiracją dla tego ekonomicznego kompleksu jest drzewo oliwne, jeden z symboli Akhisaru. Stąd widoczny na membranowym poszyciu oraz w stalowej konstrukcji dachu motyw smukłego liścia, który powielony został również w masztach oświetleniowych i zadaszeniu hali.

Reklama