Nowy stadion: DVTK Stadion

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowy stadion: DVTK Stadion Całkowicie kryty aluminiową siatką ciągnioną, ostry i surowy w formie. Bo kto powiedział, że stadion średniej wielkości musi być nudny i mało atrakcyjny? Architekci z KÖZTI się na to nie zgodzili i wyszło im zgrabnie.

Reklama

Nowy stadion w Miszkolcu, największym mieście północnych Węgier, to kolejny z finansowanych przez rząd Węgier projektów sportowych. W sumie przedstawicielom rządu, miasta, klubu i kibiców zaprezentowano sześć wizji. Zapadła decyzja, że powstanie zupełnie nowy stadion, bez prób ratowania choćby dość nowej trybuny wschodniej poprzednika. O zmianie lokalizacji mowy nie było. Nic zresztą dziwnego, ponieważ od 1939 w odległej, zachodniej części Miszkolca bije piłkarskie serce.

DVTK Stadion© Tamas Bujnovszky / KÖZTI Architects

Budowa rozpoczęła się w listopadzie 2016 i miała zostać zakończona na początku 2018. Pojawiły się co prawda opóźnienia, jednak niewielkie, dzięki czemu na początku maja obiekt doczekał pierwszego meczu. Cena również się zmieniała, z wyjściowych 11 mld forintów dochodząc do 13 mld (175 mln zł). Zarówno czas, jak i cena prezentują się korzystnie na tle europejskiej średniej.

Wybrany projekt jest bardzo ciekawy, charakteryzuje go otwartość i dyscyplina. Obiekt ma kształt naczynia skierowanego ku górze, odsłaniając swe wnętrze dla przechodniów. Choć na co dzień dostępu broni ogrodzenie, to zza niego można z łatwością zobaczyć boisko w środku obiektu. Ponieważ płot ograniczono do minimum, nawet poza meczami przechodnie mogą schronić się przed słońcem lub deszczem pod bardzo przestronnym dachem.

Diosgyori Stadion© Tamas Bujnovszky / KÖZTI Architects

Układ przestrzenny jest bardzo uporządkowany, a solidne żelbetowe kolumny są ledwie widoczne w powstałej bryle. Niemal cały stadion, uwzględniają spodnią część dachu i trybun, pokryty jest aluminiową siatką ciągnioną, dzięki której nabiera metalicznego blasku i dobrze komponuje się z surowym betonem czy stalą konstrukcyjną. Przy okazji, na budowę okazałego dachu poszło niewiele, bo zaledwie 640 ton stali konstrukcyjnej.

Główne bramy dla prawie 15 tys. widzów zlokalizowane są w narożnikach stadionu, natomiast na widownię prowadzi 18 wejść. Wewnątrz jednopoziomowa i stroma widownia zapewnia każdemu kibicowi pełny ogląd nie tylko boiska, ale też innych gości na obiekcie. Kolorystyka widowni to jeden z niewielu jaskrawych elementów, oczywiście w barwach DVTK. Wybrany wzór kolorystyki jest jednym z najbardziej oryginalnych, jakie znamy.

Diosgyori Stadion© Szandrasiklosi (cc: by-sa)

Podtrybunie posiada tradycyjne zaplecze sanitarno-cateringowe na otwartym powietrzu, a w niezależnych pawilonach zlokalizowano dodatkowe funkcje. Na północy, którędy dociera najwięcej widzów (biegnie tu linia tramwajowa), stoi piekarnia i sklep klubowy DVTK. Pod południową trybuną stoi budynek administracyjny i depozyt dla przyjezdnych. Z kolei zachód to rozległa trybuna zachodnia, gdzie znajdziemy 18 lóż biznesowych, salę bankietową na 500 osób oraz całe zaplecze wymagane przez UEFA dla obiektów IV kategorii.

Reklama