Nowy projekt: Taki alpejski, a taki rzymski

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowy projekt: Taki alpejski, a taki rzymski Tego stadionu w bazie nie mamy, ale projektu jego przebudowy podarować sobie nie mogliśmy. W wyjątkowy sposób zabytkowy front doczeka się uhonorowania w nowej trybunie. A to dopiero początek drogi do wprowadzenia FC Südtirol do Serie B.

Reklama

Stadio DrusoPółnoc Włoch to rejon rzadko kojarzony z Włochami, bo i mówi się tu równie często po niemiecku, i mentalność trochę inna. Natomiast problem z infrastrukturą piłkarską dość uniwersalny: FC Südtirol z Bolzano gra w trzeciej lidze, stadion starzeje się szybciej niż jest remontowany, a jego budowa zaczęła się jeszcze w 1928, więc swoje lata już ma.

Nic więc dziwnego, że od 2013 roku powstawał plan całkowitej przebudowy, by wreszcie poważnie aspirować do gry powyżej Serie C. Projekt rodził się do 2016, ale dopiero w 2018 wreszcie udało się rozpisać wart 14 mln € (pierwotnie miało być 12) przetarg na realizację i w połowie marca prace powinny się zacząć.

Stadio Druso© Dejaco + Partner

Niezwykle malowniczy Stadio Druso (nazwany na cześć Druzusa III) w alpejskim Bolzano doczeka się przebudowy, dzięki której ma spełnić normy włoskiej Serie B. Wskutek wspólnej inwestycji miasta i regionu obiekt zmieni się z lekkoatletycznego na piłkarski. Najpierw z pojemności 3,1 tys. miejsc urośnie do 5,4 tys., by następnie – po budowie nowych trybun za bramkami – osiągnąć oczekiwany pułap 10 tysięcy miejsc.

Stadio Druso

Najważniejsza zmiana będzie dotyczyła głównej trybuny, zdobionej zabytkową i monumentalną fasadą z 1930 roku. Fasadę nie tylko trzeba zachować, ale też całą połączoną z nią trybunę zburzyć i zbudować od zera znacznie bliżej boiska, już bez bieżni.

Co więcej, po raz pierwszy trybuna będzie obejmowała całą długość boiska, dlatego konieczne jest połączenie historycznej części z nowoczesną. Za tę trudną misję zabrali się architekci z Dejaco + Partner oraz słynnego GMP, z niezłym skutkiem. Istniejąca wschodnia trybuna zostanie zachowana w całości, ze swoim starym betonowym dachem. Jednak i ją czeka poszerzenie, dzięki któremu stadion nabierze prostokątnego planu.

Przy okazji realizacji stadionu do planu miejskich inwestycji wciągnięto coś jeszcze: stworzenie parkingu podziemnego przy Viale Trieste, by w przyszłości pomieścić auta widzów przybywających na mecze.

Stadio Druso© Dejaco + Partner

Stadio Druso© Dejaco + Partner

Reklama