Bagdad: Pierwszy słoneczny stadion w Iraku

źródło: własne | MK

Bagdad: Pierwszy słoneczny stadion w Iraku Prace stały w miejscu latami, a dziś posuwają się naprzód błyskawicznie. Stadion w bagdadzkiej dzielnicy Sadr City będzie nie tylko magazynował wodę na swój użytek, ale też produkował czystą energię.

Reklama

Budowę Al Sadr Stadium (dziś nazwany Al Habibiya Stadium) w północno-wschodnim Bagdadzie zapamiętaliśmy jako tę wyjątkową, podczas której budowniczowie pozwolili pojedynczej palmie rosnąć w miejscu przyszłego boiska. Dziś po palmie nie ma już śladu, ponieważ w 2018 wznowiono zatrzymaną budowę i od tego momentu wszystko idzie już bardzo szybko.

30-tysięcznik ma być gotowy do użytku już wiosną tego roku. To oczywiście całe lata później niż pierwotny termin (2014), ale po drodze była wojna z Państwem Islamskim (z budowy porwano tureckich wykonawców) i kryzys ekonomiczny. Dziś to, na szczęście, tylko wspomnienie, a Ministerstwo Sportu i Młodzieży chce tym stadionem pomóc swojej federacji piłkarskiej w odwieszeniu przez FIFA. Nowoczesny stadion w stolicy ma pomóc sprowadzić oficjalne mecze ponownie do Iraku.

Al Habibiya Stadium© ملعب الحبيبيه الدولي _ AL-Habibya Stadium

Budowę wznowiono w maju zeszłego roku, według zaktualizowanej dokumentacji. Standard i atrakcyjność stadionu mają się znacząco podnieść. Dach nie jest już pokryty blachą, ale czarnym i fioletowym poliwęglanem.

Wyjątkiem są trybuna północna i południowa, bowiem tu instalowane są duże połacie fotowoltaiki. Nie udało nam się znaleźć dokładnych parametrów tworzonej elektrowni słonecznej, ale trzeba ją odnotować: to pierwsza tego typu instalacja w Iraku i jedna z pierwszych na Bliskim Wschodzie (izraelski Teddy Stadium otrzymał swoje baterie wcześniej).

Tym samym obiekt będzie mógł korzystać z sieci energetycznej miasta, własnych generatorów spalinowych oraz czystej energii. Na co dzień energię ma oddawać, ponieważ produkcja powinna znacznie przekraczać zapotrzebowanie w dni niemeczowe.

Al Habibiya Stadium© ملعب الحبيبيه الدولي _ AL-Habibya Stadium

Co więcej, Al Habibiya Stadium będzie również magazynował wodę deszczową na użytek wewnętrzny. Choć staje się to już niemal standardem, wciąż wiele nowych aren powstaje bez tej funkcji.

Na koniec ciekawostka: prawie wszystkie elementy na potrzeby tego stadionu są importowane, z racji trwającej wciąż odbudowy gospodarki w Iraku. Elektrownia słoneczna przyjechała z Turcji, specjaliści od murawy będą z Włoch, ale nawet prozaiczne elementy, jak poszycie dachu czy płytki ceramiczne są sprowadzane z zagranicy.

Reklama