Nowy projekt: Trzeci klub A-League w Melbourne

źródło: własne | MK

Nowy projekt: Trzeci klub A-League w Melbourne Co prawda będą formalnie najmniejszym zespołem australijskiej ekstraklasy w Melbourne, ale jako pierwsi będą mogli powiedzieć: ale mamy własny stadion i z nikim nie musimy dzielić się zyskami. A to naprawdę wiele!

Reklama

W minionym tygodniu australijscy kibice piłkarscy żyli sporym wydarzeniem: zawodowa liga została rozszerzona o trzeci klub z Melbourne po Victory i City. Tym razem do gry wchodzi Western Melbourne FC, a kwota licencyjna za wejście do ligi to ok. 15 mln $.

O poparciu dla WMFC zdecydowały nie tylko pieniądze, ale bardzo solidne zaplecze finansowe i gotowy projekt stadionu, wraz z poparciem samorządu w miejscu jego powstania. Zespół dołączy do A-League w 2019 roku i pierwsze cztery sezony może rozegrać na tymczasowym obiekcie, przeznaczonym do futbolu australijskiego Kardinia Park. Inwestorzy liczą jednak, że uda się ukończyć ich własny obiekt wcześniej. Po wbiciu pierwszej łopaty budowa ma zająć 21 miesięcy.

Western Melbourne Stadium

Choć w nazwie klubu jest Western Melbourne, to stadion powstanie z dala od miasta. Nie tylko w podmiejskim Wyndham, ale w dodatku na najdalszym skraju miasteczka. Osiedle Tarneit jest odległe, za to dobrze skomunikowane – znajduje się tutaj stacja kolejowa i obszerny parking dla osób dojeżdżających z/do Melbourne.

Właśnie Wyndham zgodziło się na partnerstwo z Western Melbourne Group, gdy grupa finansowa walczyła o stworzenie nowego klubu A-League w stanie Victoria, Western Melbourne FC. Stadion ma być wspólnym projektem, do którego miasto wnosi teren, a inwestor finansuje sam obiekt. To ma być kluczowy atut WMFC, którzy jako pierwsi w lidze będą właścicielami swojego obiektu.

Western Melbourne Stadium

Stąd też skromny rozmiar, planowany na 15 tysięcy osób. Widownia będzie w większości jednopoziomowa, tylko wschodnia trybuna zostanie rozdzielona na dwa piętra. Z zewnątrz widownię okryją przepuszczające światło segmenty z lekkiego tworzywa, które nocą uczynią z budynku „żyjący” lampion.

Do południowego narożnika zostanie dostawiony pawilon z zapleczem komercyjnym, z kolei do głównej zachodniej trybuny dołączy druga trybuna, obsługująca stadion dla rezerw i młodzieży. W sumie przy obiekcie zaplanowano trzy boiska pełnowymiarowe i dwie połówki, które wraz z osobną siedzibą będą stanowiły akademię szkoleniową.

Western Melbourne Stadium

Western Melbourne Stadium

Reklama