Nowy projekt: Gdy mały klub ma wielkie marzenia

źródło: własne | MK

Nowy projekt: Gdy mały klub ma wielkie marzenia City of Liverpool FC powstali dosłownie 3 lata temu, a już zaliczyli awans, zdobyli pierwsze puchary i właśnie pokazali propozycję budowy stadionu. Nie zraża ich, że grają w dziewiątej lidze!

Reklama

Na pewno słyszeliście o klubach-buntownikach, jak FC United of Manchester (FCUM), powstających jako alternatywa dla komercyjnej piłki nożnej. Ich głównym celem ma być działanie na rzecz swojej społeczności i odpowiedzialność przed tą właśnie społecznością. Dlatego nie ma jednego bogatego właściciela, lecz setki lub tysiące drobnych, nawet ubogich akcjonariuszy.

Na piłkarskiej mapie Anglii pojawiają się kolejne takie kluby, a jednym z najgłośniejszych w ostatnich latach debiutów jest City of Liverpool FC (COLFC). Na razie są głęboko na dolnych szczeblach piłkarskiej drabiny, ale od startu w 2015 zdołali już wywalczyć pierwszy awans. Na razie do 9. ligi piłkarskiej (North West Counties Football League Premier Division).

Nie brzmi imponująco, ale tu nie o szczebel chodzi. COLFC mają już ponad 1200 kibiców-akcjonariuszy, organizują akcje charytatywne i na swoich meczach gromadzą średnio trzykrotnie więcej niż ligowa konkurencja. Do końca grudnia ich przeciętna widownia to 434 osoby na mecz, a rok temu w jednym meczu udało im się przekroczyć tysiąc!

Klub rośnie bardzo szybko i walczy o kolejny awans. A w tle walczy o znacznie więcej, ponieważ już od początku tego roku trwają rozmowy z miastem w sprawie budowy stadionu. Pierwszy w historii stadion City Of Liverpool FC miałby stanąć w miejscu dawnych boisk Fazakerley. Choć to teren zaraz za granicami administracyjnymi Liverpoolu, jest w zarządzie miasta, które zgodziło się wejść w negocjacje z klubem w sprawie wieloletniej dzierżawy.

City of Liverpool FC

Przedmiotem negocjacji jest pokazana tu wizja powstania stadionu oraz zespołu treningowego. Główny obiekt miałby powstać na południowej części działki, przy Longmoor Lane. To stadion stworzony wyjściowo dla 3 tysięcy osób, ale z możliwością podjęcia aż 5 tysięcy widzów na miejscach siedzących po rozbudowie.

Poza centralnym obiektem w planie jest jedno pełnowymiarowe boisko treningowe oraz do sześciu mniejszych. Ponieważ do 2021 roku klub ma podpisaną umowę na korzystanie ze stadionu w Bootle, należy się spodziewać przeprowadzki najwcześniej po tym terminie.

City of Liverpool FC

Na razie jednak entuzjazm jest ogromny. Już teraz udało się zebrać pół miliona funtów (!) w ramach crowdfundingu, a w toku jest emisja udziałów w stadionie wartych kolejny milion funtów. Cel to w tej chwili 2 miliony, ale może się jeszcze zmienić.

Istotna uwaga: prezentowany dziś plan to jedna z trzech zaprezentowanych wizji, dlatego nie należy traktować go jako wersji ostatecznej. Wytyczne powinny jednak pozostać bez zmian.

City of Liverpool FC

City of Liverpool FC

Reklama