#MisjaStadion: Dębica, Wołomin, Nowa Sarzyna, Łęczyca

źródło: własne | MK

#MisjaStadion: Dębica, Wołomin, Nowa Sarzyna, Łęczyca Jeszcze nie jesteśmy na półmetku, ale już mamy zabezpieczoną całą listę 100 aktualizacji na stulecie niepodległości. Będziemy pokazywać je Wam w najbliższych tygodniach, stopniowo dodając/aktualizując kolejne prezentacje.

Reklama

Liczyliśmy, że uda się dodać wszystkie do końca roku, ale harmonogram okazał się nieubłagany. Na szczęście przed końcem 2018 udało się zebrać listę w komplecie i w najbliższym czasie będziemy Wam pokazywać kolejne zdjęcia i opisy polskich stadionów. Niektóre już znacie ze Stadiony.net, a inne – również z Waszą pomocą – zaliczą swój debiut. Na razie jesteśmy na numerach 40-43.

#MisjaStadion

 

Stadion Wisłoki, Dębica (1988 miejsc)

Uroczyste obchody pięćdziesiątej rocznicy powstania Unii Dębica, jednego z najstarszych klubów sportowych na Podkarpaciu, obejmowały między innymi otwarcie nowego stadionu piłkarskiego przy ulicy Parkowej. Prace nad budową obiektu rozpoczęły się w 1957 roku i były finansowana przez Zakłady Przemysłu Gumowego.

#MisjaStadion

Budowa stadionu trwała niespełna rok i już w lipcu 1958 roku odbyło się uroczyste otwarcie, oczywiście w rocznicę manifestu lipcowego. W ramach wydarzenia na nowym stadionie odbyła się defilada z udziałem sportowców wszystkich klubowych sekcji. W tym samym roku klub zmienił swoją nazwę na Wisłoka Dębica i od tego czas stadion znany jest pod nazwą Stadionu Wisłoki.

Nowy obiekt, w przeciwieństwie do swego poprzednika stojącego przy ul. Wilusza, był w stanie pomieścić rosnącą liczbę fanów klubu, który w tym czasie odnosił coraz większe sukcesy (jak na przykład awans do trzeciej ligi w 1957 roku).

W kolejnych latach Stadion Wisłoki służył głównie jako miejsce rozgrywek dębickiego klubu oraz arena wydarzeń kulturalnych i uroczystości z udziałem miejscowej społeczności.

Stadion zyskał dzisiejszy kształt w wyniku licznych modyfikacji i modernizacji. Największa trybuna, stojąca po stronie zachodniej utrzymana jest w klubowych barwach - bieli i zieleni. Pierwotnie w użyciu były tak krzesełka, jak i sektory stojące poniżej, jednak te drugie zostały oficjalnie wycofane.

Sektory zlokalizowane po przeciwnej stronie boiska są znacznie mniejsze, choć pełnią rolę głównej trybuny (z racji bliskości budynku klubowego z szatniami). Na zadaszeniu centralnej części stoi wiata dla komentatorów, z kolei na południu trybuny - sektor gości.

Duże zaangażowanie środowisk fanowskich w utrzymanie jak najlepszego stanu obiektu potwierdza, jak ważnym miejscem dla kibiców jest Stadion Wisłoki. Warto wspomnieć o remoncie obiektu w 2016 roku, kiedy to kibice społecznie pracowali nad renowacją stadionu. W ramach prac między innymi zostało odnowione główne wejście na stadion i ogrodzenie.

 

Stadion OSiR, Wołomin (1000)

Stadion OSiR Huragan w podwarszawskim Wołominie został wybudowany na początku lat 30. XX wieku, na potrzeby powstałego dziewięć lat wcześniej klubu. Dotychczas wołomińscy piłkarze zmuszeni byli trenować na okolicznych łąkach udostępnianych przez prywatnych właścicieli.

#MisjaStadion

Sytuacja zmieniła się w 1930 roku, gdy Państwowy Urząd Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego przyznał miastu znaczne dofinansowanie na budowę obiektu. Prace zaczęły się jeszcze w tym samym roku. By uczcić wysiłek tamtych lat, w 2018 obiektowi nadano imię Mirona Pawła Cicheckiego, inicjatora budowy.

Po drugiej wojnie światowej obiekt był wielokrotnie przebudowywany i w wyniku wszystkich przeprowadzonych modernizacji zyskał swój dzisiejszy kształt. Otoczone bieżnią boisko pokryte naturalną trawą nie posiada sztucznego oświetlenia. Stojąca po stronie północnej jedyna trybuna jest odkryta i zawiera miejsca siedzące na środku, a po bokach tarasy z miejscami stojącymi. Na południe od stadionu stoi budynek Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz pozostałe obiekty kompleksu sportowego.

Na stadionie rozgrywają się mecze czwartoligowego Huraganu Wołomin oraz liczne imprezy miejskie i zawody sportowe.

 

Stadion Miejski, Nowa Sarzyna (950)

Wciśnięty pomiędzy główną drogę dojazdową a tory kolejowe, miejski stadion w Nowej Sarzynie jest częścią kompleksu sportowo-rozrywkowego uwzględniającego również odkryty basen olimpijski oraz boisko treningowe.

#MisjaStadion

Fizycznie jest zdolny pomieścić znacznie więcej widzów niż wskazuje jego nominalna pojemność, jednak liczba została ograniczona do zachodniej trybuny – jedynej posiadającej aktualnie krzesełka. W praktyce równie duża trybuna istnieje na wschodzie, jednak jedynym dopuszczonym do użytku jej sektorem jest klatka dla przyjezdnych.

Boisko otoczone jest szutrową bieżnią, a piłkarze korzystają z zaplecza dostępnego w budynku administracyjnym na południe od samego stadionu.

 

Stadion Miejski, Łęczyca (600)

Położony prawie w centrum 15-tysięcznej Łęczycy, miejscowy stadion przez wiele lat był kością niezgody pomiędzy piłkarzami i lekkoatletami z bardzo prostego powodu: z uwagi na ograniczoną ilość miejsca trudno było zmodernizować go tak, by stworzyć pełnowymiarowe boisko oraz 400-metrową bieżnię z 6 torami.

#MisjaStadion

W rezultacie prace pozostały wstrzymane. Doraźnej modernizacji dokonano w 2006 roku, gdy remont przeszedł budynek szatniowy Górnika Łęczyca, a na wschodniej trybunie zamontowano kilkaset krzesełek. To właśnie ona pełni rolę głównej części widowni, podczas gdy wschodnia trybuna wciąż posiada ławki.

W odróżnieniu od większości polskich stadionów, trybuny w Łęczycy powstały nie na nasypie, lecz na konstrukcji stalowej.

Reklama