Częstochowa: Włókniarz z energią słoneczną, bez nowego parku maszyn

źródło: SportoweFakty.WP.pl

Częstochowa: Włókniarz z energią słoneczną, bez nowego parku maszyn Nowy sponsor tytularny częstochowskiego klubu żużlowego to firma Zielona-Energia.com, która wyposaży stadion w baterie słoneczne. Jest też nowy sponsor nazwy Areny Częstochowa, ale pozostaje problem z modernizacją parku maszyn.

Reklama

Podczas niedawnej prezentacji sponsorów Włókniarza Częstochowa sporo dowiedzieliśmy się o przyszłości stadionu przy Olsztyńskiej. Po pierwsze, na mocy podpisanej umowy naming rights, przez najbliższe 3 lata obiekt będzie nosił oficjalną nazwę SGP Arena Częstochowa.

Po drugie, obiekty klubowe czekają spore zmiany dzięki nowemu sponsorowi tytularnemu, firmie Zielona-Energia.com. Jako pierwszy duży stadion żużlowy i jeden z bardzo niewielu w Polsce, obiekt otrzyma pokaźną porcję baterii fotowoltaicznych.

Ze względu na małą powierzchnię i rodzaj konstrukcji dachu panele nie znajdą się nad widownią, lecz na budynkach klubowych po wschodniej stronie obiektu. W związku z instalacją konieczne będą prace remontowe wewnątrz budynków, by czysta energia mogła wydajnie służyć chociażby do podgrzewania wody.

SGP Arena Częstochowa

Takie rozwiązania są już stosowane powszechnie w niektórych krajach zachodnich, by wspomnieć tylko Holandię, Niemcy czy Szwajcarię, w Polsce jednak dopiero raczkują. Pierwszym opisywanym przez nas „fotowoltaicznym stadionem” był ten w Legionowie, ale ani on, ani częstochowska Arena nie będą prawdziwymi elektrowniami słonecznymi, jakie znamy z Bundesligi czy Eredivisie.

Co z parkiem maszyn?

Nasi najstarsi Czytenicy z pewnością pamiętają, że obecnie częstochowski stadion nie wygląda tak, jak na wizualizacjach z 2004 roku. Brakuje wciąż wschodniej trybuny, w której miał powstać nowy park maszyn. To nie tragedia, a jednak obecny park maszyn jest już mocno przestarzały i Włókniarz otrzymał w tej sprawie pismo od Ekstraligi. W klubie żużlowym są jednak świadomi, że miasto ma teraz poważniejszy problem stadionowy – ten z Rakowem.

Nie chcę nadużywać dobroci przedstawicieli miasta. Może inni prezesi do tego tak nie podchodzą, ale ja uważam, że jeżeli ktoś inny ma potrzeby, to ja nie będę przeszkadzałpowiedział „Sportowym Faktom” prezes Włókniarza, Michał Świącik.

Jeśli jednak sytuacja umożliwi takie działanie, Świącik chciałby wrócić do koncepcji budowy trybuny z parkiem maszyn. Niekoniecznie takiej, jak na starych wizualizacjach. – Wyremontujemy szatnie, natryski, warsztaty, boksy zawodników, ale docelowo chcielibyśmy zmodernizować park maszyn. Wyrównać nasypy i najtańszym sposobem postawić dwukondygnacyjną trybunę, którą moglibyśmy w przyszłości zabudować. […] To jest przyszłość. Odbudowujemy Włókniarza, a gospodarzem obiektu jest miasto i to ono będzie decydowało czy coś robić na stadionie. Nie chcę dodawać miastu jeszcze jednego problemu, jakim byłby stadion Włókniarza – dodał Świącik.

SGP Arena Częstochowa

Reklama