Budapeszt: Honvéd też doczeka się stadionu

źródło: własne | MK

Budapeszt: Honvéd też doczeka się stadionu Po Ferencvárosu i MTK teraz również Honvéd przybliża się do nowej areny. Umowa podpisana, w 2020 planowana jest przeprowadzka na obiekt spełniający wymogi IV Kategorii UEFA.

Reklama

Projekt mieli jako jedni z pierwszych, ale czekali na realizację długo. Od prezentacji koncepcji w 2014 roku do dziś na starym stadionie Honvédu nie wydarzyło się nic. Stadion Józefa Bozsika miał być burzony już wiele miesięcy temu, ale przedłużające się procedury spowodowały opóźnienie. Teraz jednak nadchodzi zmiana.

Na początku grudnia podpisano umowę z konsorcjum wykonawców Pharos 95 oraz West Hungaria Bau. Dwie firmy zainkasują 11,799 mld forintów za swoją pracę, tj. ok. 157,7 mln zł. To sporo, ale trzeba brać pod uwagę wzrost kosztów na rynku budowlanym.

Bozsik Stadion

W zamian już w 2020 roku ukończony będzie nowy stadion imienia Bozsika, który pomieści ok. 8,2 tys. widzów. To znacznie ponad bieżące potrzeby Honvédu (aktualnie poniżej 2 tys. na mecz), jednak chodziło o otrzymanie najwyższej kategorii UEFA, która wymaga właśnie 8 tysięcy miejsc.

Obiekt przy ul. Ferenca Puskasa zajmie powierzchnię ok. 10 tys. m2 i zaoferuje jedną kondygnację kubatur na całym obwodzie. Z kolei trybuna główna będzie mieć dwa piętra i parter, by pomieścić całą niezbędną infrastrukturę.

Wraz z 438 miejscami parkingowymi i powierzchniami użytkowymi przestrzeń stadionu to 70 tys. m2. Do budowy ma zostać wykorzystanych 1300 żelbetowych prefabrykatów, 670 ton stali oraz 2,7 tys. m3 betonu.

Bozsik Stadion

Bozsik Stadion

Reklama