Warszawa: Jest konkurs na projekt stadionu Polonii

źródło: własne | MK; autor: michał

Warszawa: Jest konkurs na projekt stadionu Polonii Cały kompleks ma być wart aż 400 milionów, z czego sam stadion – 150 mln zł. Pomieści ponad 15 tysięcy widzów, a jego oficjalną koncepcję powinniśmy poznać w maju.

Reklama

Do 21 grudnia podmioty z Polski i zagranicy mogą składać wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie na nowy kompleks sportowy Polonii Warszawa. Po dopuszczeniu do udziału uczestnicy otrzymają czas do 25 kwietnia 2019.

Całą inwestycja powinna kosztować ok. 400 mln zł, z czego 150 mln zł szacowane jest na centralną arenę Polonii. Na 6 hektarach trzeba zaprojektować zupełnie nowy stadion piłkarski, halę sportową i centrum wsparcia sportu. Do tego ciągi komunikacyjne i nie mniej niż 775 miejsc parkingowych pod ziemią.

stadion Polonii Warszawa© Stadiony.net

Stadion klasy międzynarodowej

Z obecnego stadionu Polonii Warszawa zostanie bardzo niewiele, jedynie zachodnia fasada z wbudowanymi w nią dwiema halami sportowymi i częścią zaplecza. Historyczne elementy trzeba kategorycznie zachować, natomiast układ pomieszczeń wewnątrz może podlegać adaptacji.

Nowa docelowa pojemność to 15,5 tys. widzów pod dachem, w układzie jednopoziomowym. Pierwszy rząd powinien znaleźć się możliwie blisko krawędzi boiska – byle zgodnie z wymogami UEFA i FIFA – a jego wysokość ustalono na 70cm, by poprawić widoczność. Widownia nie powinna przekraczać 16 metrów wysokości, a wraz z zadaszeniem – 20 metrów. Dzięki temu nowa zabudowa powinna możliwie harmonijnie połączyć się z tą historyczną.

Obiekt ma spełniać wszystkie wymogi najwyższej, 4. Kategorii UEFA, oferując co najmniej 54 miejsca dla niepełnosprawnych (+ 54 dla opiekunów), 100 miejsc dla prasy oraz 25 miejsc dla komentatorów. Dla najbogatszych widzów trzeba zaprojektować nie mniej niż 500 miejsc w sektorze premium oraz 144 w lożach (12 boksów po 12 miejsc).

Całkowita powierzchnia zajmowana przez stadion powinna zmieścić się w 19,5 tys. m2 (nie licząc boiska i nie uwzględniając powierzchni użytkowych). Dla hali sportowej i centrum wsparcia sportu całkowita powierzchnia jest oszacowana na, odpowiednio, 2,78 tys. m2 oraz 2,84 tys. m2.

stadion Polonii Warszawa

Jak będą oceniane prace?

Wszystkie zgłoszone koncepcje będą weryfikowane pod kątem zgodności z wytycznymi, jednak kryteria są szersze. Zgodność z wytycznymi stanowi tylko 30% oceny. Kolejne 30% to atrakcyjność i funkcjonalność przyjętych rozwiązań, 20% za integralność koncepcji i 20% za realność oraz ekonomikę proponowanej wizji.

Oceny dokona sąd konkursowy w 14-osobowym składzie, pod przewodnictwem architekta Wojciecha Grabianowskiego. Polonia Warszawa ma dwóch swoich przedstawicieli w sądzie.

Najwyżej oceniona praca zostanie nagrodzona sumą 100 tys. zł, za drugie miejsce przewidziano 50 tys. zł, a za trzecie 25 tysięcy. Dokładnie tyle samo pozostanie na ewentualne wyróżnienia, a więc pula środków na nagrody to 200 tysięcy.

Tak ma być etapowana przebudowa

  • Etap I – budowa trybun: północnej, południowej i wschodniej, z przeniesieniem zaplecza sportowego przy boisku treningowym pod trybuny stadionu.
  • Etap II - rozbiórka lub adaptacja zadaszenia oraz trybuny zachodniej. Przebudowa i rozbudowa trybuny zachodniej.
  • Etap III – budowa garażu podziemnego (ok. 500 mp) wraz z budową hali sportowej wielofunkcyjnej.
  • Etap IV – budowa garażu podziemnego (ok. 275 mp) wraz z Centrum Wsparcia Sportu.
stadion Polonii Warszawa

Reklama