Portugalia: Stadion w Leirii będzie dokończony

źródło: RegiaoDeLeiria.pt / Sapo.pt; autor: michał

Portugalia: Stadion w Leirii będzie dokończony Prawie 20 lat po oddaniu do użytku stadion Euro 2004 w Leirii doczeka się ukończenia. Chodzi o północną stronę, która od 15 lat jest pustostanem. Inwestycja ruszy jednak dopiero w 2020 roku.

Reklama

Estádio Dr. Magalhaes Pessoa to jeden z pamiętnych pstrokatych stadionów zbudowanych w Portugalii na Euro 2004. Stoi w ścisłym centrum miasta, ale jego historia jest daleka od radości wyrażonej w kolorystyce.

W 2011 roku został przejęty przez komornika, a klub União de Leiria wyprowadził się poza miasto z powodu zbyt wysokich kosztów utrzymania. Stadion wystawiono na licytację, ale nikt się po niego nie zgłosił. Jest poważnym wrzodem na miejskim budżecie, a do tego... nigdy nie został ukończony.

Podczas Euro na północy postawiono bowiem tymczasową trybunę, a za nią powstał żelbetowy pustostan, który z czasem miał zostać zagospodarowany. Prowizorka o wysokości aż 8 kondygnacji (w najwyższym punkcie) okazała się mieć bardzo długie życie i do dziś straszy swoim wyglądem. Co prawda przykryta kolorowymi płytami, ale wciąż niezagospodarowana.

Estadio Dr Magalhaes Pessoa / Leiria

Wreszcie jednak zapowiada się zmiana tej nieprzyjemnej sytuacji. We wtorek rozstrzygnięto konkurs na projekt ukończenia stadionu. Wpłynęły cztery prace, z których jedną odrzucono. Wygrał lokalny architekt Pedro Cordeiro i jego wizja zostanie zrealizowana. Wizualnie zmieni się bardzo wiele, choć konstrukcyjnie – wręcz przeciwnie. Centralna część pustostanu otrzyma jeszcze jedno piętro, ogród na dachu i zestaw baterii słonecznych wspomagających zasilanie. Fasady w całości przykryje szkło.

Estadio Dr Magalhaes Pessoa / Leiria

Dzięki tej operacji powstanie obiekt kubaturowy o powierzchni użytkowej 17,5 tys. m2, w którym znajdą się biura samorządu, ale przede wszystkim atrakcyjne powierzchnie komercyjne pod wynajem. Operacja ma kosztować 7,5 mln € i rozpocznie się w 2020 roku, ponieważ najpierw konieczne jest opracowanie szczegółowej dokumentacji i wyłonienie wykonawcy.

Estadio Dr Magalhaes Pessoa / Leiria

Warto przypomnieć, że stadion w Leirii należał do najdroższych zbudowanych w Portugalii, licząc realne koszty w zestawieniu z pojemnością. Stała widownia na mniej niż 24 tys. widzów to i tak zbyt wiele dla lokalnych potrzeb, ale kosztowała aż 50 mln € w chwili budowy. Do dziś wszystkie koszty związane ze stadionem przekroczyły dwukrotność tej kwoty.

Estadio Dr Magalhaes Pessoa / Leiria

Reklama