Nowe stadiony: Podwójna wizyta w Erywaniu

źródło: własne | AD

Nowe stadiony: Podwójna wizyta w Erywaniu O tym kaukaskim kraju przez lata prawie nie pisaliśmy, dlatego czas po raz pierwszy zajrzeć na mniejsze stadiony Armenii. Dziś Agnieszka Drygaś zaprasza na urokliwe obiekty Alaszkertu i Banantsu Erywań.

Reklama

Armenia

 

Alashkert Stadion, 6850 miejsc

Leżący w południowo-zachodniej części armeńskiej stolicy stadion Alaszkertu Erywań został zbudowany w 1960 i aż do 2013 roku funkcjonował pod nazwą Nairi Stadium. Dziś stanowi jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli w dzielnicy Shengavit, a jego niewątpliwą zaletą jest malownicze położenie nad samym brzegiem Jeziora Erywańskiego.

Armenia© Groundhopping Merseburg

Obiekt posiada jedną niezadaszoną trybunę, utrzymaną w barwach: białej, czarnej i niebieskiej. Została ona wybudowana wzdłuż zachodniego fragmentu muru otaczającego stadion, zaraz obok charakterystycznej bramy wejściowej, na której widnieje logo klubu. Pokryte naturalną trawą boisko otacza betonowa bieżnia. Po obu stronach trybuny znajdują się tarasy widokowe z miejscami stojącymi.

Wyjściowo zachodnia widownia na planie litery C była w całości przeznaczona dla kibiców. Jeszcze w 2000 roku obiekt miał krzesełka na północnym fragmencie łuku, jednak zdemontowano je podczas modernizacji z 2004-05 roku, zostawiając niespełna 2 tys. miejsc siedzących.

Od 2013 roku stadion jest miejscem rozgrywek klubu Alaszkert Erywań. Ponadto od 2018 gości również inną stołeczną drużynę, pierwszoligowy Ararat Erywań. Poza tym na obiekcie miały miejsce również spotkania międzynarodowe, na przykład niektóre mecze drużyny armeńskiej w ramach kwalifikacji do Mistrzostw Europy U21 w 2006 roku.

Planowana jest gruntowna modernizacja tego ponad pięćdziesięcioletniego stadionu. Prezes klubu Alaszkert Erywań, do którego należy obiekt, zapowiedział całkowitą przebudowę jeszcze przed 2020 rokiem. W wyniku prac remontowych Alashkert Stadion ma osiągnąć pojemność nawet 10 tysięcy miejsc siedzących.

 

Banants Stadion, 4860 miejsc

Wybudowany w swej obecnej formie w latach 2006-2008 (dzięki wsparciu UEFA) stadion FC Banants jest częścią klubowego kompleksu sportowego. Jest obiektem niewielkim, ale nowoczesnym, usytuowanym na zachodzie Erywania.

Po przebudowie został otwarty w 2008 roku jako część powstałego pięć lat wcześniej Centrum Szkoleniowego FC Banants. Początkowo obiekt posiadał pojemność na poziomie 3600 miejsc, jednak wraz z coraz lepszymi wynikami klubu pojawiło się zapotrzebowanie na stadion mogący zmieścić więcej kibiców. Sytuacja uległa zmianie w 2011 roku, kiedy podczas przebudowy wszystkie trybuny zostały powiększone i pojemność wzrosła do 4860.

Armenia© Jörg Pochert

Dom FC Banants jest obiektem odkrytym. Spośród trzech trybun, z których składa się widownia, tylko jedna jest zadaszona, a jej membranowe pokrycie powstało w 2012. Trybuny wybudowane zostały blisko pokrytego naturalną trawą boiska, dzięki czemu z każdego miejsca na widowni kibice mają doskonały widok. Zerknąć do środka mogą również kierowcy, ponieważ na południu tuż za boiskiem przebiega ulica.

Otaczający stadion kompleks sportowy składa się z trzech pełnowymiarowych i czterech mniejszych boisk treningowych, hali sportowej, na której całorocznie czynne jest pokryte sztuczna trawą kolejne boisko treningowe, basenu, siłowni oraz usytuowanego po zachodniej stronie stadionu budynku mieszczącego siedzibę klubu.

Na stadionie rozgrywają się mecze FC Banants w ramach armeńskiej pierwszej ligi i niejednokrotnie kwalifikacji do Ligi Europy. Ponadto w 2016 obiekt był areną kilku spotkań podczas kwalifikacji do Mistrzostw Europy U19 2017. Ze względu na świetne warunki treningowe centrum sportowe Banants często gości na swoich boiskach zarówno krajowe jak i zagraniczne kluby podczas sesji treningowych i meczów towarzyskich.

Reklama