Moskwa: VTB Arena z pozwoleniem na użytkowanie

źródło: Stroi.Mos.ru

Moskwa: VTB Arena z pozwoleniem na użytkowanie Po wielu opóźnieniach, po siedmiu latach od rozpoczęcia prac wreszcie jest – stadion VTB Arena w Moskwie jest gotowy na swoją pierwszą imprezę. Goście mają zostać wpuszczeni na obiekt jeszcze w tym roku.

Reklama

VTB Arena miała być gotowa w 2016 roku, później w 2017, na początku 2018, a następnie na kolejne urodziny Lwa Jaszyna w październiku. Żadnego z tych terminów nie dotrzymano, ale ostatecznie można powiedzieć, że budowa została zakończona. Dokładnie w poniedziałek stadion Dynama Moskwa otrzymał pozwolenie na użytkowanie od moskiewskiego departamentu planowania przestrzennego.

Pozwolenie na użytkowanie wydano 26 listopada. Od teraz będzie się nazywał VTB Arena – Centralnyj Stadion Dynamo imienia Lwa Jaszyna i połączy dwa różne obiekty pod jednym dachem. Mówimy o stadionie zaprojektowanym dla 26,3 tys. widzów oraz o małej hali widowiskowej dla od 11,4 do 14 tysięcy osób, zależnie od układu sportowego lub widowiskowego. Łącznie powierzchnia przekracza 200 tysięcy metrów kwadratowych – referuje Siergiej Ljowkin, naczelnik departamentu.

VTB Arena© Sergey Ivanov

Według informacji Ljowkina prywatny inwestor projektu wydał ok. 9 mld rubli na budowę, czyli wg dzisiejszego kursu ok. 510 mln zł. Trzeba jednak pamiętać, że znaczna część środków była wydana, gdy rubel był wart dwukrotnie więcej, a stadion zrośnięty z halą to tylko jeden z elementów gigantycznego projektu za ponad 700 mln dolarów, który uwzględnia również 8 hektarów zieleni i terenów rekreacyjnych, a także biura wokół stadionu i towarzyszącego mu parku.

Planowanie nowego stadionu rozpoczęło się jeszcze w 2007 roku, rozbiórka starych trybun w kompleksie Dynama to lata 2011-2012, a rozpoczęcie właściwej budowy następcy datuje się na marzec 2014. Oficjalne zakończenie prac, po wielu opóźnieniach i zmianach, przypadło na wrzesień 2018.

Stadion Dynama to wyjątkowy w skali świata projekt, ponieważ wewnątrz historycznej bryły obiektu udało się zmieścić i stadion piłkarski, i okazałą halę widowiskową. A pod nimi dodatkowo ponad 700 miejsc parkingowych! To nietypowe połączenie jest efektem wpisania stadionu na listę zabytków o znaczeniu regionalnym. Stąd zachowanie nie tylko historycznych murów (część zburzona i odbudowana od zera), ale również oryginalnych reliefów autorstwa rzeźbiarza Siergieja Mierkurowa.

Reklama