Londyn: Arsenal zacznie zarabiać na sprzedaży energii

źródło: Arsenal.com

Londyn: Arsenal zacznie zarabiać na sprzedaży energii Co prawda nie mają elektrowni słonecznej na dachu, ale za to wielką baterię w podziemiach. Arsenal jako pierwszy duży klub w Anglii zacznie magazynować energię i na tym zarabiać.

Reklama

Wczoraj Arsenal ogłosił, że Emirates Stadium stanie się jeszcze bardziej przyjazny dla środowiska. Po wymianie oświetlenia na LED (oszczędność energii o ok. 30%) oraz optymalizacji zarządzania odpadami (80% podlega recyklingowi) przyszedł czas na system magazynowania energii (BSS).

Emirates Stadium© David Wilson

W północnych podziemiach Emirates Stadium – poza obrębem samej widowni, w okolicy klubowego muzeum – zainstalowano baterie zdolne zmagazynować 2 MW, a do przyszłego lata pojemność wzrośnie do 3 MW (3,7 MWh). To wystarczająco dużo energii, by zasilić Emirates Stadium na dwie godziny w trakcie szczytowego zapotrzebowania, np. podczas meczu.

Choć Arsenal będzie korzystał z energii magazynowanej pod stadionem, to będzie na niej również zarabiał. Klub nie jest bowiem właścicielem wielkich akumulatorów w podziemiach, a jedynie wynajmuje powierzchnię operatorowi – Pivot Power – na korzystnych zasadach.

Magazynowanie energii nie jest jeszcze w pełni opanowane, ale już umożliwia zarabianie. Pivot robi to w ten sposób: magazynuje energię wtedy, gdy jej produkcja jest tania, a odsprzedaje ją drożej, gdy zapotrzebowanie jest szczytowe. System BSS to nie tylko zysk dla operatora, ale też korzyść dla całej sieci energetycznej, ponieważ prowadzi do obniżenia cen energii i optymalizacji jej przepływu.

Emirates Stadium© Arsenal FC

Reklama