Nowe stadiony: KF Tirana i Flamurtari

źródło: własne | MK

Nowe stadiony: KF Tirana i Flamurtari Dwie albańskie nowości pojawiły się na stronie dziś w nocy dzięki materiałom przekazanym przez Kamila Grabowca, Dominika Łaciaka i Olę Lenard. Czas najwyższy na modernizację naszej albańskiej bazy, nawet skromną!

Reklama

Albanian stadiums

 

Stadiumi Selman Stërmasi, Tirana

Położony nad rzeką Lana stadion został zbudowany w 1956 roku w sąsiedztwie tirańskiej dzielnicy Blloku, zamieszkanej wówczas głównie przez wysoko postawionych działaczy partyjnych. Obiekt gościł mecze lig krajowych z udziałem czołowych stołecznych klubów: Dinamo Tirana, FK Partizani oraz KF Tirana.

Albanian stadiums© Kamil Grabowiec

Albanian stadiumsW XX wieku na stadionie miała miejsce tylko jedna, nieznaczna modernizacja (1995) i na gruntowną przebudowę obiekt musiał poczekać do 2014 roku. Trwające ponad dwa lata prace rozpoczęły się od zdemontowania starych betonowych stopni i zamontowania krzesełek w biało-niebieskich barwach KF Tirana. Ponadto wymieniona została nawierzchnia boiska, dobudowano szatnie, centrum prasowe i pomieszczenia socjalne. Ostatnia faza renowacji związana była z samą elewacją stadionu. Całkowita przebudowa fasady miała stworzyć większe możliwości wynajmu powierzchni reklamowych zewnętrznym firmom.

W wyniku wszystkich tych przemian obiekt zyskał dzisiejszy kształt. Jest stadionem otwartym, posiada dwie jednopoziomowe trybuny wzdłuż linii bocznych boiska. Centralny fragment trybuny zachodniej jest zadaszony, pozostałe miejsca siedzące są odkryte. Cały obiekt otacza wysokie na 2,7 metra ogrodzenie.

Albanian stadiums© Kamil Grabowiec

Stadion funkcjonował pod nazwą Dinamo Stadium aż do 1991 roku, kiedy to Albański Związek Piłki Nożnej zdecydował o przemianowaniu obiektu. Nadano mu imię zmarłego w 1976 roku Selmana Stërmasi, wieloletniego zawodnika, trenera i prezesa KF Tirana.

Stadion Selmana Stërmasi jest domem stołecznego klubu KF Tirana. Do 2010 roku rozgrywały się na nim także mecze Dinamo i Partizani, jednak umowy pomiędzy tymi klubami a stadionem zostały rozwiązane na skutek niezgodności w sprawie opłat za użytkowanie obiektu. Później, z racji rozbiórki stadionu narodowego, kluby powróciły na ten obiekt.

 

Stadiumi Flamurtari, Wlora

Malowniczo położona nad Adriatykiem Wlora jest domem jednego z najlepszych albańskich klubów, SK Flamurtari Vlorë. Rozgrywa on swoje domowe mecze na wielofunkcyjnym Stadiumi Flamurtari.

Albanian stadiums© Dominik Łaciak i Ola Lenard

Albanian stadiumsObiekt został wybudowany na początku lat 60. XX wieku. Już wtedy klub z Wlory osiągał sukcesy w krajowych ligach. Początkowa pojemność stadionu wynosiła 6500, jednak wraz z coraz lepszymi wynikami Flamurtari FC pojawiło się zapotrzebowanie na obiekt, który mógłby pomieścić szybko rosnącą liczbę kibiców. W 1975 stadion przeszedł gruntowną przebudowę i oficjalna pojemność została zwiększona do 11 tysięcy miejsc.

Lata 80. XX wieku to czas największych w historii klubu sukcesów, a co za tym idzie, coraz większych frekwencji na stadionie. Mecze Flamurtari przyciągały średnio 15 tysięcy kibiców, a rekord został ustanowiony w 1987 roku podczas starcia z FC Barceloną w Pucharze UEFA.

Największą w historii stadionu renowację przeprowadzano stopniowo w latach 2004-2013. Pośród wykonanych prac można wymienić między innymi kompletny remont trybun, zainstalowanie sztucznego oświetlenia i budowę parkingu. Stadion został otwarty po zakończeniu modernizacji w lutym 2013, jednak półtora roku później, po zmianie władz klubu zdecydowano o przeprowadzeniu kolejnego remontu. W ramach przeprowadzonych prac odnowiono główną trybunę, wyremontowano loże dla VIP-ów. Głównym celem przedsięwzięcia było przystosowanie stadionu do organizowania na nim nie tylko meczów krajowych, lecz również spotkań międzynarodowych.

Albanian stadiums© Dominik Łaciak i Ola Lenard

Stadion posiada charakterystyczną fasadę utrzymaną w klubowych barwach – czerwonym i czarnym. Pokryte naturalną trawą boisko otoczone jest ze wszystkich stron trybunami. Środkowy fragment trybuny głównej jest zadaszony, pozostałe części są całkowicie odkryte. W 2015 roku pojawiła się informacja, że stadion będzie modernizowany dalej – wszystkie trybuny mają zostać zadaszone, a obiekt ma przyjąć "charakter angielski". To istotne, gdyż średnia dla Albanii to 2500 godzin ze słońcem, a w położonej nieznacznie na południe od Vlore Sarandzie aż 3000.

Obok stadionu po stronie wschodniej znajduje się boisko treningowe.

Reklama