#MisjaStadion: Lublin, Kostrzyn i Siewierz

źródło: własne | MK

#MisjaStadion: Lublin, Kostrzyn i Siewierz Na naszej liście już 13 ze 100 planowanych stadionów. Wkrótce kolejne, ale najpierw zapraszamy na wirtualną wizytę na trzech nowych pozycjach w bazie Stadiony.net!

Reklama

Zgodnie z obietnicą, w tym tygodniu pojawiają się kolejne stadiony w ramach akcji #MisjaStadion, 100 stadionów na 100 lat. Dotąd 10 prezentacji zaktualizowaliśmy, poczynając od lotniczych zdjęć PGE Narodowego, teraz czas na porcję obiektów, których w bazie dotąd brakowało. Poniżej pokazujemy grafikę z lokalizacjami dotąd wprowadzonych zmian.

Misja Stadion

 

Stadion lekkoatletyczny, Lublin

Leciwy stadion lekkoatletyczny przy Al. Piłsudskiego, powstały w połowie dwudziestego stulecia, od wielu lat popadał w coraz większą ruinę. Ostatnie prace remontowe były na nim przeprowadzane na początku lat 90. XX wieku. Z upływem czasu powstanie nowego obiektu, na którym mogliby trenować lubelscy lekkoatleci, stało się koniecznością. Na początku 2016 rada miejska podjęła decyzję o gruntownej przebudowie starego stadionu i w tym samym roku ruszyły prace.

Misja Stadion

Planowano stworzyć obiekt nowoczesny, spełniający wymagania międzynarodowych organizacji, na którym mogłyby się odbywać największe sportowe imprezy. Roboty rozpoczęły się od rozbiórki starej trybuny i zburzenia budynku stojącego od strony rzeki Bystrzycy. Kolejne etapy prac obejmowały między innymi konstrukcję nowej zadaszonej trybuny z budynkiem administracyjno-socjalnym pod powierzchnią gruntu, wymianę bieżni lekkoatletycznej, instalację nowego systemu nagłośnienia i oświetlenia.

Obiekt spełnia najwyższe lekkoatletyczne standardy. Daje możliwość uprawiania różnego rodzaju konkurencji lekkoatletycznych, w tym biegów zarówno krótko-, jak i długodystansowych, skoku wzwyż i w dal, rzutu młotem i oszczepem, pchnięcia kulą oraz wieloboju. Ze stadionu korzystać będą sportowcy z miejscowych klubów (AZS UMCS, Spartan Lublin, ICSR Start Lublin) i Akademickiego Liceum Mistrzostwa Sportowego. Rozgrywanie meczów jest na nim możliwe, zakładając jednak rekonfigurację pola gry.

Stadion został dostosowany do wymogów IAAF w kategorii III A. Oznacza to możliwość organizowania imprez sportowych najwyższej rangi, zarówno seniorskich jak i juniorskich w skali krajowej, a także zawodów międzynarodowych. Już rok po otwarciu obiektu, latem 2018 roku, na stadionie odbyła się pierwsza duża impreza - 94. Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkoatletyce.

Obiekt posiada jedną zadaszoną trybunę mogącą zmieścić 1370 kibiców, z pełnym zapleczem sportowym i sanitarnym. Rozbudowana płyta stadionu zyskała dodatkowa strefę rozgrzewkową. Stadion został także wyposażony w nowoczesny system pomiaru czasu i odległości. Jego unikalną część stanowi zastosowany fotofinisz, umożliwiający pomiar czasu z dokładnością do 0,0001 s. Ponadto obiekt został wyposażony w elektroniczny system pomiaru odległości, który znacznie ułatwia pomiar w takich dyscyplinach jak rzut młotem czy oszczepem.

Kosztujący ponad 34 mln PLN projekt został dofinansowany na kwotę 13 mln z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Pozostałe koszty zostały pokryte zostały z kasy miejskiej.

 

Stadion MOSiR, Kostrzyn nad Odrą

Stadion miejski w przygranicznym Kostrzynie nad Odrą był budowany w latach 1962-64 nakładem Kostrzyńskiej Fabryki Celulozy i Papieru oraz Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki. Pierwsze mecze na terenie dzisiejszego obiektu odbywały się jeszcze przed zakończeniem prac budowlanych na bocznych boiskach treningowych.

Misja Stadion© Jörg Pochert

Pierwszy mecz międzynarodowy na stadionie miał miejsce w październiku 1963, kiedy to klub z Kostrzyna pokonał BSG Chemie Schwedt 3:0, w obecności trzech tysięcy widzów. W kolejnych latach odbywały się tam mecze drugiej ligi, które gromadziły nawet do sześciu tysięcy widzów.

W 1997 roku, w wyniku powodzi tysiąclecia, obiekt został w dwóch trzecich zalany wodą. Zniszczeniu uległa płyta boiska, a także znaczna część trybun oraz boksy dla zawodników i ogrodzenie. Rok później dokonano gruntownej odbudowy obiektu, obejmującej między innymi wymianę nawierzchni na trawiastą.

Kolejne prace na stadionie przeprowadzane w latach 2006-2009 obejmowały budowę nowej trybuny z siedziskami dla prawie tysiąca widzów, zadaszenie centralnego sektora dla kibiców, remont systemu nagłośnieniowego, budowę pomieszczenia dla obsługi stadionu oraz nowego budynku sanitarnego dla widzów.

Stadion jest całkowicie odkryty, dwie trybuny w kolorach klubu KKS Celuloza, czerwonym i niebieskim, stoją wzdłuż linii bocznych boiska. Dookoła pola gry znajduje się bieżnia lekkoatletyczna. Stadion nie posiada sztucznego oświetlenia.

Obiekt jest areną spotkań miejscowego klubu piłkarskiego, a także gospodarzem wielu miejskich imprez i wydarzeń kulturalnych. Na Stadionie Miejskim w Kostrzynie odbywały się też mecze większych zawodów sportowych, na przykład Mistrzostw Polski Kobiet do lat 19, Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży czy spotkań reprezentacji Polski U15.

 

Stadion Przemszy, Siewierz

Co prawda IV-ligowa Przemsza nigdy jeszcze nie grała na wyższym szczeblu rozgrywek, ale skoro radzi sobie w rozgrywkach u boku takich marek, jak Polonia i Szombierki Bytom czy Śląsk Świętochłowice, to i jej stadion powinien w bazie się znaleźć. Mogliśmy go dodać dzięki bezcennej pomocy Łukasza Grochalskiego.

Misja Stadion© Łukasz Grochalski

W ponad 70-letniej historii Przemszy Siewierz obecny stadion to już trzeci, na którym przyszło rozgrywać mecze. Pierwszym było boisko szkolne, bowiem wielosekcyjny klub założono w 1946 z inicjatywy uczniów i harcerzy właśnie. Drugim domem okazało się boisko u zbiegu dzisiejszych ulic Żeromskiego oraz Żwirki i Wigury.

Ten trzeci, obecny, przekazała pod koniec lat 50. XX wieku Wspólnota Leśno-Gruntowa w Siewierzu. Leżący po odosobnionej, północnej stronie torów kolejowych stadion jest od wschodu i północy otulony lasem.

Choć lokalizacji już nie zmieniał, to w latach 2010-2011 przeszedł całkowitą przebudowę, po której niemal wszystko powstało od zera. Głównym elementem, poza nowym naturalnym boiskiem, stała się trybuna główna zlokalizowana na dachu budynku szatniowo-administracyjnego. Klub Przemsza wciąż nie ma swej siedziby na stadionie, jednak dysponuje pełnym zapleczem meczowym.

Kibice z kolei mają do wyboru krytą trybunę główną z 416 miejscami oraz odkrytą trybunę wschodnią na konstrukcji stalowej (231 miejsc). W ramach wykonanych prac powstało również boisko treningowe oraz dwa korty tenisowe.

Reklama