Częstochowa: Pierwsze miliony na stadion Rakowa

źródło: własne | MK

Częstochowa: Pierwsze miliony na stadion Rakowa Robili wszystko, by udało się jeszcze przed wyborami, ale nie polityka jest najważniejsza: Częstochowa dostanie pierwsze środki na nowy stadion Rakowa. Na razie 10 milionów, ale jest obietnica kolejnej transzy na 2020 rok.

Reklama

W piątek w Częstochowie odbyła się konferencja z udziałem wiceministra Jarosława Stawiarskiego, który przyjechał do miasta z dobrymi wieściami. Na Stadionie Rakowa zadeklarował, że budowa nowej areny w jego miejscu otrzyma wsparcie od Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Jak zapewnił Stawiarski, przebudowa Rakowa to ostatni projekt dopisany do planu rocznego na 2019 rok. W nadchodzących 12 miesiącach z Warszawy wpłynie na budowę 10 milionów złotych. To znacznie mniej niż deklarował wcześniej minister Witold Bańka, który zapewniał, że dofinansowanie może nawet przekroczyć połowę planowanych kosztów (ok. 20,5 mln zł).

Stadion Rakowa© ART Artur Grodziński, RKS Raków Częstochowa

Ja wiem, że być może władze miasta się skrzywią, że to jest za mało, że ich nie stać, ale to jest dopiero początek. Bo praktyka ministerstwa jest taka, że najpierw dofinansowujemy określoną kwotą, w tym wypadku to będzie 27% kosztów kwalifikowanych. A jak rusza inwestycja, w kolejnych latach, to dofinansowujemy kwotą, którą będziemy dysponować – zapewnił wiceminister.

Z tą praktyką niekoniecznie opowiedział zgodnie z prawdą, ponieważ niektóre inwestycje mają dofinansowania z góry rozpisane na lata, podczas gdy w Częstochowie są tylko środki na pierwszy rok i ustna deklaracja o dalszym wsparciu. Ale dobre i to, skoro Raków ma projekt stadionu wartego niecałe 37 milionów.

Czekamy teraz na ruch ze strony miasta. Miasto ma uzupełnić wniosek, mają stosowne pismo, i... do pracy! – powiedział zastępca ministra sportu.

Reklama