Nowy projekt: Za mały na Mundial, a jednak imponuje

źródło: własne | MK

Nowy projekt: Za mały na Mundial, a jednak imponuje Zapowiadali zwycięską koncepcję we wrześniu i obietnicy dotrzymali. Nowy stadion w meksykańskim León co prawda nie będzie gospodarzem Mistrzostw Świata 2026, ale i tak może się podobać.

Reklama

Zapowiedzi budowy nowego stadionu w León znamy nie od dziś, natomiast dopiero teraz dowiedzieliśmy się, jak będzie wyglądał następca dotychczasowego Estadio León. Wybudować go trzeba, bowiem miasto nie jest już formalnie właścicielem obecnego obiektu piłkarskiego. Stąd partnerstwo z Grupo Pachuca, właścicielem ekstraklasowego Club León.

Estadio León

Nowy stadion w León ma stanąć wzdłuż Boulevard Francisco Villa, na północnym wschodzie miasta. W konkursie na projekt stanęło sześć zespołów projektowych, reprezentujących jedne z najbardziej znanych pracowni Meksyku, USA oraz Hiszpanii. Zwycięska okazała się koncepcja HKS Architects.

Zadaniem było zaprojektowanie stadionu dla 35 tys. widzów, ale z uwzględnieniem meksykańskiej specyfiki, tj. z ogromną liczbą lóż biznesowych (co najmniej 300). Dlatego w meksykańskiej filii HKS powstał pomysł na stworzenie jednego ciągłego pierścienia widowni wokół boiska, a następnie rozbicie na strefy premium.

Estadio León

Z trzech stron wieńczą je zaokrąglone sektory siedzące. Na północy z kolei przewidziano wysoki pawilon z hotelem, którego pokoje mają oferować gościom ogląd wnętrza stadionu, uwzględniając widok na boisko. Nad całością wisi dach na planie podkowy, wsparty przez 4 główne i 13 mniejszych masztów. Spływająca z niego deszczówka będzie zbierana do dalszego użycia.

Estadio León

Pod względem symbolicznym przezierna fasada oferuje nawiązanie do przemysłu garbarskiego, z którego znane jest León. Co prawda będzie stworzona z metalowej siatki, ale ma przypominać pasy ciętej, brązowej skóry.

W celu zapewnienia ciągłego zagospodarowania powstanie nie tylko wspomniany już hotel, ale również centrum handlowe, muzeum piłkarskie oraz pomieszczenia edukacyjne. Całość, wraz z parkingiem na 3,5 tys. aut, ma zająć powierzchnię ponad 124 tys. m2.

Estadio León

Wykonawcę stadionu wybrano jeszcze przed pokazaniem koncepcji, będzie to amerykański gigant Manhattan Construction. Firma obiecała jednak zatrudniać tylko lokalnych robotników i prace powinna zacząć za ok. 7 miesięcy – tyle ma zająć ukończenie procedur prawnych i prac projektowych. Cały stadion powinien stanąć do 2021 roku. Będzie wart 2 mld peso, a więc ok. 385 mln zł.

Reklama