Włochy: Cagliari zleca powiększenie stadionu

źródło: ANSA; autor: michał

Włochy: Cagliari zleca powiększenie stadionu Miał pomieścić 25 tys. widzów, ale będzie większy. Nowy stadion w Cagliari przekroczy granicę 30 tysięcy miejsc, by móc gościć Euro 2028, o które Włochy chcą się starać.

Reklama

Cagliari Calcio potwierdziło, że zamierza zbudować większy stadion niż wyjściowo planowano. W konkursie na koncepcję zlecono wszystkim oferentom przygotowanie koncepcji areny o pojemności 25 tys. Teraz jednak, po kolejnych analizach, Cagliari celuje wyżej.

Nuovo Stadio Cagliari© Cagliari Calcio

Nowy próg to 30 tysięcy miejsc, ponieważ ta pojemność otwiera drogę do organizacji meczów w ramach Euro 2028. Kandydatury jeszcze nie ma, ponieważ proces jeszcze się nie zaczął, ale Włochy i Anglia już zasugerowały chęć goszczenia turnieju na 9 stadionach.

Już wiosną konsorcjum Sportium (ostatecznie zwycięskie) proponowało stadion z możliwością tymczasowej rozbudowy do 30 tysięcy, dlatego już pod koniec września spodziewane jest naniesienie zmian w projekcie. Dokumentacji wykonawczej jeszcze jednak nie ma. Konstrukcja dachu ma być nieco podniesiona, by umożliwić zwiększenie pojemności. Trybuny dla 30 tysięcy nie powstaną jednak od razu, urosną w przypadku skutecznej walki o Euro 2028.

Budowa na gruzach istniejącego jeszcze Stadio Sant'Elia ma rozpocząć się w 2019 roku. Pierwotnie planowane było otwarcie nowej areny na stulecie klubu (2020), jednak aktualnie te zamiary wydają się już niemożliwe do zrealizowania. Bardziej realny jest rok 2021.

Nuovo Stadio Cagliari© Cagliari Calcio

Reklama