Nowy stadion: Estadio Alejandro Villanueva

źródło: własne | AD; autor: michał

Nowy stadion: Estadio Alejandro Villanueva Choć w Limie to dopiero czwarty co do wielkości stadion, to dla peruwiańskiej piłki jest jedną z najważniejszych świątyń. Zresztą, spytajcie kibiców Alianzy Lima, czy zamieniliby go na obiekty lokalnych rywali...

Reklama

Estadio Alejandro Villanueva - Club Alianza LimaPołożony w centrum peruwiańskiej stolicy stadion imienia Alejandro Villanuevy stał się domem klubu Alianza Lima w 1974 roku. Budowę obiektu planowano już ponad 20 lat wcześniej. W 50. rocznicę utworzenia klubu, 15 grudnia 1951, miało miejsce uroczyste położenie pierwszego kamienia pod przyszły stadion.

Szybko jednak okazało się, że ze względu na problemy gospodarcze projekt zostanie przełożony na czas nieokreślony. W 1966 roku ogłoszono rozpoczęcie pierwszej fazy budowy, jednak ponownie komplikacje finansowe opóźniły plany. Ostatecznie prace ruszyły trzy lata później i zakończyły się właśnie w 1974.

Z okazji inauguracji urządzony został międzynarodowy turniej, w którym udział wzięły cztery drużyny piłkarskie z Peru, Urugwaju i Argentyny. Mecz otwarcia, będący jednocześnie pierwszym spotkaniem rozegranym na Matute, zgromadził ponad 45 tysięcy kibiców (dziś pojemność to ok. 34 tys. miejsc). Sześć lat później zainstalowano na stadionie sztuczne oświetlenie, co stanowiło jedyną istotną modernizację przeprowadzoną na Estadio Alejandro Villanueva w dwudziestym wieku.

Estadio Alejandro Villanueva - Club Alianza Lima© Victor Palomino Licas

W 2008 roku powstały plany połączenia Matute i położonego nieopodal stadionu narodowego w jedno centrum sportowe. W ten sposób powstało “Alameda del Deporte” - Aleja Sportu. Celem projektu było stworzenie platformy, w ramach której, poza promocją miejscowego klubu, odbywać się będą liczne wydarzenia sportowe i kulturalne, co miało pozytywnie wpłynąć na rozwój miasta, a w szczególności dzielnicy La Victoria.

Jednym z założeń przedsięwzięcia była modernizacja mniejszego z dwóch stadionów. Wyremontowane zostały trybuny, zbudowano między innymi biura administracyjne, siłownie, szatnie, pomieszczenia dla prasy czy loże dla VIP-ów. Koszty przebudowy zostały poniesione przez władze klubu, gminę La Victoria i ministerstwo mieszkalnictwa.

Estadio Alejandro Villanueva - Club Alianza Lima© Frank Jasperneite

Stadion posiada cztery odkryte trybuny częściowo wkopane w ziemię, dzięki czemu kibice wchodzą na widownię z poziomu ulicy. Maszty oświetleniowe znajdują się w narożnikach. Ponadto na obiekcie zainstalowano rozbudowany system monitoringu, mający zapewnić bezpieczeństwo wszystkim kibicom. Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku Matute był pierwszym stadionem w Peru posiadającym ponad 50 kamer CCTV.

W trakcie swojej ponad czterdziestoletniej historii Estadio Alejandro Villanueva, potocznie nazywany Matute od nazwy dzielnicy, był areną wielu spotkań na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Rozgrywały się tu mecze takich turniejów jak Copa America czy eliminacje Mundialu 2010. Błękitno-biały stadion Alianza nosi imię Alejandro Villanuevy, napastnika reprezentacji Peru, który rozegrał ponad 90 meczów w barwach klubu z Limy.

Reklama