Warszawa: Nowy stadion Polonii ciut bliżej

źródło: własne | MK

Warszawa: Nowy stadion Polonii ciut bliżej Do rozstrzygnięć daleko. Ba, trzeba jeszcze raz przemyśleć koncepcję, ponieważ niedawno wpłynęła opinia konserwatora, który zabronił nadbudować główny budynek klubowy.

Reklama

Na początku lipca do ratusza wpłynęła opinia wojewódzkiego konserwatora zabytków. Już na wstępie warto zaznaczyć, że na jednostronicowy dokument trzeba było czekać prawie 4 miesiące, choć opiera się na gotowym opracowaniu wytycznych konserwatorskich z 2009 roku. Ważne jednak, że dokument wpłynął, ponieważ na jego podstawie można planować konkretne rozwiązania dla przyszłości areny.

Stadion Polonii Warszawa© Stadiony.net

Kluczowe wymogi stawiane przez konserwatora dotyczą zachodniego przedpola stadionu, a szczególnie budynku klubowego. Podpisany pod dokumentem Krzysztof Kaliściak, kierownik wydziału zabytków Warszawy, nie zgodził się na proponowaną nadbudowę do wysokości 20 metrów, ale dopuścił nowe budynki po obu stronach placu głównego, symetrycznie, o wysokości nie przekraczającej wspomnianej już socrealistycznej siedziby klubu.

W całości zachowany musi być tak budynek główny, jak i plac z fontanną przed nim. Nie można również tworzyć dodatkowych parkingów naziemnych przy stadionie, co oznacza konieczność zejścia pod ziemię w przypadku rozbudowy.

W Polonii Warszawa wytyczne przyjęli ze zrozumieniem, ponieważ takich oczekiwań konserwatora się spodziewano w związku z ochroną zabytkowej części stadionu. Miasto zapowiedziało, że postara się im sprostać, choć ulec zmianie może planowana pojemność przebudowanej Konwiktorskiej, dotąd anonsowana na poziomie 12 tysięcy miejsc.

Stadion Polonii WarszawaMiejska koncepcja przebudowy | © UM Warszawa

Ze swoim pomysłem wyszli też kibice Polonii, którzy opublikowali własną koncepcję stadionu i złożyli ją w ratuszu. Jeśli chodzi o szansę na realizację, to jest skazana na niepowodzenie, ponieważ stoi w sprzeczności z wytycznymi konserwatorskimi. Ma być jednak głosem w dyskusji.

Stadion Polonii WarszawaKibicowska koncepcja przebudowy | © Ultras Enigma

Sądząc po manifeście opublikowanym przez grupę Ultras Enigma, debata może toczyć się wokół planowanej pojemności. Ratusz mówi o 12 tysiącach, a być może jeszcze niższej. Kibice swoimi wizualizacjami chcą dowieść, że da się zmieścić na działce znacznie więcej, bo 19 354 krzesełka.

Jakakolwiek debata o pojemności powinna jednak zacząć się od analizy potencjału Polonii, a ten – przy całym szacunku – nijak nie wskazuje na tak duże zapotrzebowanie. Zresztą, zaproponowana przez ratusz koncepcja budowy czterech niezależnych trybun bez narożników zostawia opcję rozbudowy w przyszłości.

Jeśli dalsze procedury związane z planowaniem rozbudowy pójdą zgodnie z planem, prace przy Konwiktorskiej mogą rozpocząć się w przyszłym roku i zakończyć w 2022.

Reklama