Nowy stadion: Przyszły gospodarz MLS – Nippert Stadium

źródło: własne | MK

Nowy stadion: Przyszły gospodarz MLS – Nippert Stadium Od przyszłego roku na tym stadionie będą rozgrywane mecze najwyższej ligi piłkarskiej USA. FC Cincinnati dołączyło do zespołów MLS. Zanim zbudują swój własny stadion, będą jeszcze trochę grać na tym niesamowitym obiekcie w Cincinnati.

Reklama

W zeszłym tygodniu władze MLS poinformowały, że FC Cincinnati jest drugim zespołem po Nashville SC, który rozpocznie grę w MLS od 2019 roku. FC Cincy nie są wcale klubem anonimowym. Aktualnie grają na zapleczu amerykańskiej ekstraklasy (w USL) i w zeszłym sezonie przyciągali średnio po 23 897 widzów co mecz. Mecze rozgrywają na Nippert Stadium i właśnie tu pozostaną aż do 2021 roku, gdy oddany do użytku ma być ich nowy dom w West End. O Nippercie warto dowiedzieć się więcej, dlatego dodajemy ten obiekt do bazy Stadiony.net!

Nippert Stadium

To jeden z najstarszych uniwersyteckich stadionów futbolowych w USA, działający nieprzerwanie od 1901 roku. Gdy powstawał, był – z oczywistych względów – zdecydowanie skromniejszy. Wtedy nazwany po prostu Varsity Field (boisko uczelnialne), miał jedynie skromne, drewniane trybuny.

Obiekt powstał z inicjatywy Archibalda Carsona, twórcy drużyny futbolowej na University of Cincinnati. Na jego cześć ostatecznie nazwano boisko, podczas gdy nazwa samego stadionu pochodzi od bardzo niefortunnych zdarzeń. W 1923, gdy obiekt był w trakcie stopniowej przebudowy, 23-letni futbolista James Nippert doznał głębokiej rany od korka jednego z rywali podczas meczu z Miami University, a z powodu braku należytej opieki medycznej na stadionie i uczelni zmarł. Jego dziadek, James N. Gamble (współtwórca Procter & Gamble) ofiarował po tych wydarzeniach 270 tys. $ na dalsze prace, zwłaszcza warunki dla zawodników. Stąd właśnie, od 1924, nazwa Carson Field and Nippert Stadium.

Nippert Stadium© Travis Estell (cc: by-nc-sa)

Wspomniana przebudowa drewnianych trybun na żelbetowe ruszyła jeszcze w 1915, ale trwała długo z powodu fazowania prac i ograniczonych środków. Gdy się zakończyła, stadion przybrał formę podkowy otwartej na północ, a właściwie na północny wschód, ponieważ boisko nie leży dokładnie na osi północ-południe. W 1924 miał pojemność 12 tys. osób. Pierwotnie planowano pełne domknięcie trybun łukiem po północnej stronie, ale ostatecznie łuk nie powstał.

Nippert Stadium© Jamie Smed

W 1936 roku zapadła decyzja o usunięciu bieżni i wkopaniu boiska o 3,7m głębiej, by stworzyć dodatkowe rzędy pomiędzy polem gry a istniejącymi trybunami. Stąd do dziś różnice w nachyleniu – frontowe rzędy są płaskie, dalsze bardziej strome. Rozbudowana o drugi poziom wschodnia trybuna dała pojemność bliską 30 tysiącom miejsc i w takiej formie stadion przetrwał aż do lat 90. XX wieku. Wtedy to przeszedł gruntowną modernizację, spowodowaną po części coraz gorszym stanem konstrukcyjnym.

Nippert Stadium© Ben Levin (cc: by)

Wizerunkowe zmiany przyniosło nowe stulecie. Najpierw, w 2005, powstały nowe obiekty akademickie za północną bramką i wschodnią trybuną. Wraz z nimi nowa, częściowo zadaszona trybuna dla widzów, domykająca bryłę obiektu. Następnie, w 2015, dołączył rozległy pawilon nad główną trybuną, który (w połączeniu z innymi usprawnieniami) pochłonął aż 86 mln $.

Po tych pracach obiekt mieścił oficjalnie 40 tys. widzów, ale w 2017 został okrojony o 1200 miejsc na południowym łuku. Pierwsze rzędy wycięto, by zmieścić szersze boisko do piłki nożnej. To skutek porozumienia z FC Cincinnati, które od 2016 stało się użytkownikiem obiektu.

Reklama