Modern futbol a świat kibiców: Między Ekstraklasą a Mundialem

źródło: własne | MK

Modern futbol a świat kibiców: Między Ekstraklasą a Mundialem 6 i 7 czerwca we Wrocławiu odbędzie się już 8. edycja konferencji Modern futbol a świat kibiców. Nie ma chyba lepszego terminu na debatę – między kontrowersyjnym finałem „kibolskiej” Ekstraklasy a „karnawałowymi” Mistrzostwami Świata.

Reklama

Wrocław wpisał się na stałe do kalendarza konferencji naukowych o futbolu dzięki serii spotkań Modern futbol a świat kibiców. Dziś to już wydarzenie międzynarodowe, czego świadectwem są zaproszeni goście z Niemiec, ale też spotkanie dla każdego – od badacza, przez dziennikarza, po zwykłego kibica.

Tegoroczna edycja odbędzie się 6 czerwca (sala prasowa Stadionu Wrocław) i 7 czerwca (Dolnośląska Szkoła Wyższa), a program zadowoli i miłośników pędzącej naprzód współczesnej piłki, i zwolenników ruchu „against modern football”. Obrony wbiegania na murawę czy nie należy się spodziewać, ale miłośnicy ruchu ultras i hasła „support your local football club” powinni wyjść z dużą dawką ciekawej wiedzy.

O Mistrzostwach w Rosji

To chyba najbardziej elektryzujący temat. Z jednej strony straszeni jesteśmy rosyjskimi chuliganami, z drugiej zapraszani przez zwykłych Rosjan do wspólnej biesiady. Z jednej strony napięcia dyplomatyczne Rosji z Ukrainą czy Zachodem, a z drugiej rosnące oczekiwania wydarzeń na boisku. Jest o czym porozmawiać i naukowo, i anegdotycznie. Od tego tematu, w luźnej formie, zaczną konferencję znani goście: Antoni Piechniczek i Władysław Żmuda.

Nieco precyzyjniej o organizacji megaturniejów w kontekście wizerunku krajów-organizatorów opowie dr Bogusław Węgliński. Znany w całej Polsce prof. Tomasz Sahaj skupi się na kibicach i pseudokibicach w Rosji w przededniu Mundialu, a podobny temat – ksenofobii i nacjonalizmu rosyjskim ruchu kibicowskim – podejmie Thomas Dudek z niemieckiego „Zeit”.

O modern futbolu

Od sponsoringu (Paweł Żyliński, dr Jarosław Kończak), przez rozszerzenie produktu o zakłady bukmacherskie (dr Przemysław Nosal), po omówienie czynników kształtujących rynek transferowy (Paweł Bugajewski) czy przekaz na temat piłkarzy w social media (dr Piotr Para). Jest w czym wybierać podczas obu dni konferencji, jeśli właśnie kierunki rozwoju współczesnej piłki interesują Cię najbardziej.

O świecie kibiców

Znany z pasji do niemieckiego futbolu prof. Dariusz Wojtaszyn opowie o unikalnym w skali światowej fenomenie Unionu Berlin, jednego z najbardziej pro-kibicowskich klubów w Niemczech. Podobny (?) przypadek z Polski – łódzkiego Widzewa – przeanalizuje dr Tadeusz Olejarz, prof. Grzegorz Ostasz, dr Krzysztof Prendecki, prof. Krzysztof Rejman, dr Norbert Życzyński. Od dr. Mateusza Grodeckiego będzie można dowiedzieć się o rozwoju polskiego ruchu „socios” i jego wpływie na relacje kibiców z klubem.

Zespół badaczy Uniwersytetu Rzeszowskiego (dr Tadeusz Olejarz, prof. Grzegorz Ostasz, dr Krzysztof Prendecki, prof. Krzysztof Rejman, dr Norbert Życzyński) podejmie trudny temat politycznej poprawności wśród kibiców, z kolei Elżbieta Benkowska porówna zawartość przyśpiewek gdyńskiej Arki z belgradzkimi Grobari, fanami Partizana. Będzie też wystąpienie o historii i polityce na trybunach we włoskim Livorno.

O kobietach i piłce

Znany polski badacz środowiska kibicowskiego dr Radosław Kossakowski omówi udział kobiet w widowiskach piłkarskich na polskich stadionach. Z kolei Ewa Żyła z Dolnośląskiego ZPN zmierzy się z zagadnieniem kobiet-sędziów, a dr Jacek Drozda przedstawi przypadek zawodniczek warszawskiego AKS Zły i ich doświadczenia z futbolem.

O bezpieczeństwie

Nie, nie będzie wystąpienia bezpośrednio poświęconego rzucaniu racami czy wbieganiu na murawę. Ale o bezpieczeństwie z pewnością trzeba mówić. Uczynią to Karolina Sondej (opowie zmianach ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych w kontekście międzynarodowych turniejów), dr Jakub Majewski (o konstytucyjnej zasadzie nietykalności w kontekście przeszukiwania osób i bagażu na meczach) oraz Mateusz Ziętarski (analiza bezpieczeństwa lokalnego na przykładzie Słupska).

Idź, czytaj – warto!

Cała wyliczanka powyżej to tylko wybrane pozycje z długiej listy prawie 30 wystąpień rozłożonych na dwa dni konferencji. Szczegółowy program można znaleźć na stronie Modern futbol a świat kibiców, warto również śledzić oficjalny profil wydarzenia na facebooku. Jeśli tematy poruszone podczas wydarzenia są dla Ciebie interesujące, czuj się zaproszony! Wstęp na wydarzenie jest darmowy.

Warto również dodać, że od trzech edycji „Mfaśk” wydawana jest książka z obszernymi artykułami pokonferencyjnymi. W najnowszym wydaniu pod redakcją dr. Andrzeja Ostrowskiego można znaleźć wyjątkowo ciekawe opisy stadionów w NRD jako oaz wolności, bliskie spojrzenie na Crevną Zvezdę, rzeszowski antysemityzm stadionowy i wiele innych, arcyciekawych pozycji. Książka nie jest dostępna w otwartej sprzedaży, natomiast powinna być możliwa do wypożyczenia w bibliotekach uczelnianych. My w najbliższych dniach będziemy mieli dla Was kilka egzemplarzy, dlatego osoby zainteresowane zapraszamy na Stadiony.net!

Modern Futbol a Świat Kibiców

Reklama