Dżakarta: Kończy się wielka modernizacja króla indonezyjskich stadionów

źródło: własne | MK

Dżakarta: Kończy się wielka modernizacja króla indonezyjskich stadionów Największa w historii operacja renowacji dobiega końca na Gelora Bung Karno. Trwała znacznie dłużej niż planowano, ale efekty są spektakularne. W samą porę przed letnimi Igrzyskami Azjatyckimi 2018!

Reklama

Dwa lata prawie co do dnia – tyle zajęły przygotowania i sama modernizacja największego stadionu Indonezji. Zamknięcie areny dla widzów miało miejsce 5 czerwca 2016, a wkrótce wszystkie elementy zmodernizowanego stadionu zostaną ukończone. Oznacza to spore opóźnienie, ponieważ pierwotnie prace miały trwać 13 miesięcy, a nie dwa lata. Sam stadion został już jednak otwarty, teraz trwają jedynie prace kończące proces modernizacyjny, głównie poza obrębem molocha w sercu Dżakarty.

Gelora Bung Karno

Zła wiadomość jest taka, że Stadion GBK zmalał wskutek instalacji większych, wyłącznie składanych krzesełek. Dziś nie mieści już ani 88, ani 80 tysięcy, lecz 76 127 widzów. Za to oferuje widzom nieporównanie większy komfort tak na czerwono-białej widowni, jak i na poszerzonych ciągach komunikacyjnych i pod nowymi bramami.

Co więcej, kończy się instalacja wielkiej sieci dostępu do szerokopasmowego Internetu 4.5G, która ma zapewnić widzom wyjątkowo szybkie przesyłanie zdjęć z wydarzeń do mediów społecznościowych.

Gelora Bung Karno

Choć konstrukcja stadionu została prawie niezmieniona – z racji roli zabytku i elementu dziedzictwa narodowego – to stadion narodowy Indonezji otrzymał również imponującą iluminację LED, dzięki której zewnętrzne kolumny i dach żyją nocą. Z kolei na dachu znalazła się elektrownia słoneczna. Niewielka, ale tylko na tyle pozwoliła konstrukcja dachu. W szczycie panele fotowoltaiczne mają produkować ok. 420 kWp.

Aktualnie prace skupiają się głównie na przestrzeni wokół stadionu, gdzie powstają zacienione miejsca rekreacyjne, nowe wygrodzenia i ciągi piesze. Wszystko po to, by w sierpniu ugościć odwiedzających podczas Igrzysk Azjatyckich. Komplet zadań powinien być zrealizowany jeszcze w tym miesiącu.

Cena za modernizację jest niemała. Pierwotnie miało to być ok. 500 mld rupii, ale ostateczny budżet jest w okolicach 770 mld, czyli w granicach 204 mln zł. Jak na prace modernizacyjne, to naprawdę imponująca suma.

Reklama