Chorzów: Umowa podpisana, stadion dopiero w 2023 roku?

źródło: własne | MK

Chorzów: Umowa podpisana, stadion dopiero w 2023 roku? Dziś oficjalnie zaczyna pracę inżynier kontraktu. To on sprawdzi dokumentację i będzie pilotował budowę nowego stadionu przy Cichej. Są jednak pewne wątpliwości, przede wszystkim co do deklarowanych terminów.

Reklama

Dziś w Chorzowie wielki dzień, ponieważ Centrum Przedsiębiorczości oficjalnie podpisało umowę ze SWECO Consulting w sprawie prowadzenia przebudowy stadionu przy Cichej. SWECO ma pełnić funkcję inżyniera kontraktu, a więc odpowie za ewentualne zmiany w gotowej już dokumentacji projektowej, a następnie będzie reprezentować miasto Chorzów w kontaktach z głównym wykonawcą.

Wybór SWECO był formalnością, ponieważ firma zaoferowała zdecydowanie najkorzystniejszą cenę za swoje usługi. Umowa opiewa na 2,1 mln zł. Od jutra firma ma ruszyć z analizą dokumentacji projektowej (przypomnijmy, miasto ma zgodę na budowę w oparciu o obecny projekt).

Stadion Ruchu

Inżynier kontraktu będzie miał teraz dwa miesiące na przeprowadzenie analizy dokumentacji architektoniczno-projektowej i zgłoszenia konieczności uwag. Podczas budowy innych stadionów takie uwagi zwykle wypływały, co pozwalało uniknąć perturbacji w trakcie procesu budowlanego. Równolegle z analizą tej dokumentacji powstawać będzie dokumentacja przetargowa na generalnego wykonawcę – wyjaśnia na łamach katowickiego „Sportu” Piotr Małecki, prezes Centrum Przedsiębiorczości.

Małecki liczy, że autorom projektu wystarczy miesiąc na wprowadzenie ewentualnych korekt. To oznacza, że w ciągu trzech miesięcy komplet dokumentacji powinien być gotowy i można będzie uruchomić przetarg na głównego wykonawcę. Na dziś oczekiwana data tego postępowania to koniec sierpnia.

Zdążą do 2022? Niekoniecznie

Według zapowiedzi chorzowskiego magistratu budowa miała zacząć się w tym roku i zakończyć w 2022. Jednak, licząc optymistycznie 3 miesiące na całość przetargu budowlanego (dużo prostszy przetarg na inżyniera trwał dłużej!), wychodzi nam grudzień na podpisanie umowy i ewentualne wejście na teren obiektu. Prace mogą więc zacząć się przed końcem 2018, ale nie muszą, jeśli np. pojawią się dodatkowe pytania od oferentów lub odwołania od decyzji o wyborze zwycięzcy.

Drugi istotny termin podawany dziś przez nowego inżyniera kontraktu, to 50 miesięcy na realizację budowy. Nawet zakładając, że uda się zacząć budowę 1 grudnia 2018, zakończenie inwestycji wypada w 2023 (luty lub marzec), a nie w 2022 roku, jak dotąd zapowiadano.

Trzeba jednak dodać, że termin 50 miesięcy obejmuje wybudowanie najpierw pełnowymiarowego i zdolnego do otwarcia stadionu na 12 tys. miejsc, a następnie powiększenie go do 16 miesięcy. W swojej wyjściowej formie stadion mógłby więc być gotowy wcześniej, jeszcze w 2022.

stadion Ruchu Chorzów

Ale i to na razie spekulacja, ponieważ SWECO dopiero po analizie dokumentacji będzie w stanie ustalić dokładny podział na etapy inwestycji, a wraz z nim konkretny harmonogram prac i szacowaną datę otwarcia. Nie dziwi więc, że podany wstępnie podział na pierwszą i drugą fazę budowy jest sprzeczny z tym, jak przedstawiano budowę dotąd (schemat poniżej).

stadion Ruchu Chorzów

Reklama