Marsylia: Wciąż napięcia w sprawie zarządzania Vélodrome

źródło: LesEchos.fr

Marsylia: Wciąż napięcia w sprawie zarządzania Vélodrome Największy ligowy stadion Francji wciąż przynosi straty, a Olympique dalej nie jest zadowolone z warunków korzystania z niego. Szanse na porozumienie niby są, a jednak klub i operator drą ze sobą koty.

Reklama

Zarządzanie Orange Vélodrome pozostaje przedmiotem sporu, pomimo nadziei po zeszłorocznych negocjacjach Olympique z władzami miasta. Na co zgodził się bowiem samorząd, na to nie przystał operator obiektu, prywatna spółka Arema. Do dziś „Les Olympiens” są jedynie użytkownikami stadionu i nie mają wpływu na zarządzanie.

Sytuacja utrzymuje się bez postępu pomimo rozpoczętych już pół roku temu, w październiku, negocjacji. Co więcej, atmosfera pomiędzy Aremą a Olympique jest dość napięta, co widać po uszczypliwościach serwowanych publicznie przez prezesa klubu piłkarskiego, Jacques-Henriego Eyrauda.

Velodrome© Youn Hamelat

A to wypomni, że na stadionie nie ma oświetlenia LED (choć poprzedni zarząd Olympique przy ustalaniu kryteriów tego nie wymagał), a to będzie narzekał na ledwie słyszalne nagłośnienie. Niedawno, przy okazji meczu przeciwko Athletic Bilbao, chwalił stadion w kraju Basków, mimochodem sugerując, że ten w Marsylii był za drogi.

Arema znosi te uwagi cierpliwie i zapewnia, że porozumienie jest w interesie wszystkich. W tym tygodniu spółka zarządzająca stadionem (do 2045 roku, na mocy umowy PPP) złożyła Olympique ostateczną propozycję uczestnictwa w zarządzaniu Vélodrome. Nie ma mowy, by klub został udziałowcem w Arema, jednak miałby otrzymać pewne uprawnienia. O szczegółach dowiemy się pewnie, gdy klub odniesie się do uwag.

A jak radzi sobie sam stadion? Ostatni rok rozrachunkowy zamknął się z deficytem 1,5 mln € pomimo umowy naming rights. Jednak operator jest zadowolony i wskazuje, że funkcjonujący od 2014 roku obiekt jest już prawie w optymalnym trybie zarządzania.

Według warunków umowy Arema płaci miastu ok. 12,5 mln € rocznie, w zamian czerpiąc zyski ze stadionu. Dotrzymanie warunków sprawi, że miasto odzyska z nawiązką środki włożone w budowę (270 mln €), a do tego w 2045 odzyska prawa do stadionu, który ma być oddany w idealnym stanie.

Reklama