Bytom: Za 2 miesiące koncepcja, w 2020 gotowy stadion

źródło: Bytom.pl / SportDziennik.pl; autor: michał

Bytom: Za 2 miesiące koncepcja, w 2020 gotowy stadion Ten przetarg trwał tak długo, że wydawał się już zapomniany. To nieprawda – umowa jest podpisana, czekamy na koncepcję, a w 2019 ruszy budowa. Stadion o trzech trybunach pomieści 8200 widzów.

Reklama

Przetarg na nowy stadion dla Bytomia w formule projektuj+buduj ogłoszono jeszcze pod koniec 2016 roku. W kwietniu 2017 poznaliśmy oferty i co z tego, skoro przez wiele miesięcy nie było wyłonionego wykonawcy. Wydawało się, że postępowanie czeka niechybne unieważnienie, a jednak nie.

W lutym spółka Bytomski Sport wybrała najkorzystniejszą ofertę, przesłaną przez firmę S-Sport. Konkurencja była zacięta, ponieważ S-Sport zgłosił się z sumą 39,6 mln zł, podczas gdy drugie Mosty Łódź zaoferowały 39,9 mln zł. 6 kwietnia oficjalnie podpisano umowę na wykonanie projektu i przebudowę stadionu.

Cały proces prowadzący do podpisania umowy trwał bardzo długo, ale też długie były rozmowy z przedstawicielami tej firmy; tak, by interes miasta i wydatkowany przez nie na realizację inwestycji środków był odpowiednio zabezpieczony – wyjaśnia prezes Bytomskiego Sportu, Krzysztof Bochnia.

Stadion Edwarda Szymkowiaka

Zgodnie z harmonogramem S-Sport i współpracujący z nim RS Architekci mają teraz 2 miesiące na pokazanie pierwszego modelu stadionu, a 8 miesięcy na przygotowanie pełnej dokumentacji projektowej. Budowa ma się rozpocząć w 2019 i potrwa do połowy 2020 roku. W trakcie budowy, tj. w sezonie 2018/19, Polonia Bytom swoje mecze ma rozgrywać na innym stadionie, obiekcie Rozbarku.

Stadion Polonii nie będzie ideałem. Cena 39,6 mln zł za projekt i budowę jest wyjątkowo skromna, co oznacza szukanie najtańszego możliwego wariantu. Dlatego zostaną uwzględnione istniejące maszty oświetleniowe, a trybuny nasypowe mogą w pewnym stopniu zostać uwzględnione.

Szatnie dla piłkarzy powstaną tylko jako kontenerowe, ponieważ te docelowe mają powstać dopiero po budowie sąsiadującej ze stadionem hali sportowej za jedną z bramek. Jest też pomysł, by strefa VIP znalazła się za bramką, bowiem tam będzie łatwiej ją utworzyć. To rozwiązanie kontrowersyjne, ponieważ zza bramki VIP-y nie będą mieć dobrej widoczności.

Budowa hali, która domknie trzy trybuny stadionu, na razie wydaje się odległą perspektywą. Projekt tworzy co prawda ta sama pracownia, RS Architekci, ale koszt budowy hali może oscylować wokół 80 mln zł i bez wsparcia ministerialnego będzie nieosiągalny.

Reklama