Szczecin: Pozwolenie jest, ale przetarg dopiero latem

źródło: Szczecin.Wyborcza.pl / RadioSzczecin.pl; autor: michał

Szczecin: Pozwolenie jest, ale przetarg dopiero latem Choć już od połowy Stycznia Szczecin ma pozwolenie na budowę nowego stadionu, to dopiero jesienią rozpocznie się budowa. Samorząd liczy, że wcześniej uda się pozyskać środki rządowe.

Reklama

Jak poinformował w tym tygodniu wiceprezydent Szczecina Michał Przepiera, 16 stycznia wpłynęło pozwolenie na budowę nowego stadionu w jego najnowszym kształcie. Chodzi o obiekt dla ponad 22 tys. widzów, z czterema trybunami.

Posiadanie pozwolenia nie oznacza jednak, że budowa rozpocznie się wkrótce. Wcześniej stadion ma zostać złączony w jeden projekt z centrum szkoleniowym zaplanowanym po jego zachodniej stronie. Szczecin otrzymał już deklarację, że ośrodek zostanie dofinansowany kwotą 27 mln zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Stadion Floriana Krygiera

Stadion Floriana Krygiera

Miasto liczy, że po zintegrowaniu stadionu z kompleksem boisk uda się zwiększyć kwotę dofinansowania do 80 mln zł, co oznaczałoby prawie jedną trzecią całości, szacowanej na prawie 250 mln zł.

Koordynujemy działania – mówił wiceprezydent Przepiera. – Chcemy złożyć wniosek o dofinansowanie dla całego projektu. Potraktować go całościowo. Złożymy go do końca marca, a do końca maja będziemy mieli czas, żeby wprowadzać ewentualne korekty i poprawki.

Dlatego przetarg na projekt (dokończenie po poprzedniku) i budowę rozpocznie się najwcześniej w lipcu. Niezależnie od wyniku walki o dofinansowanie prace mają ruszyć jesienią 2018. Pewne jest też, że będą przebiegały etapami, a Pogoń ma przez cały – lub prawie cały – czas grać mecze na swoim stadionie.

Nie ma na razie jasnej deklaracji, która trybuna pójdzie do rozbiórki pierwsza. Prezes Pogoni Jarosław Mroczek liczy, że wykonawca podejmie decyzję o kolejności przebudowy, mając na względzie interes klubu. „Portowcy” chcą, by przez cały czas trwania prac liczba miejsc dostępnych dla widzów nie spadła poniżej 7 tysięcy osób. Aktualnie klub gromadzi niespełna 6 tysięcy widzó co mecz.

Stadion Floriana Krygiera

Reklama