Sankt Petersburg: Tylko Zenit chętny zarządzać molochem na Krestowskim Ostrowie

źródło: Fontanka.ru / Gov.SPB.ru; autor: michał

Sankt Petersburg: Tylko Zenit chętny zarządzać molochem na Krestowskim Ostrowie Oficjalnie zakończyło się przyjmowanie ofert od potencjalnych koncesjonariuszy Stadionu Sankt Petersburg. Pracy nie było wiele, ponieważ nie zgłosił się nikt poza Zenitem. Choć to nowy stadion, klub piłkarski wpompuje w niego 500 mln rubli!

Reklama

Stadium of the Year 2017Wczoraj administracja Sankt Petersburga potwierdziła oficjalnie, że tylko Zenit zgłosił gotowość do zarządzania stadionem na Krestowskim Ostrowie. Klub otrzyma zatem prawo do zarządzania stadionem nieprzerwanie przez kolejnych 49 lat. Za to prawo zapłaci... 49 rubli, a więc niecałe 3 złote! Stadion jest też zwolniony z podatku od nieruchomości i z VAT.

Brzmi jak okazja? Niekoniecznie tak jest. W zamian Zenit zobowiązał się zrobić wszystko, co tylko można, by przyciągać na trybuny jak najwięcej widzów. Wkrótce jedna z istotnych prób: mecz pucharowy z Celtikiem w ramach 1/16 Ligi Europy. I choć do pojedynku zaplanowanego na 22 lutego jeszcze ponad tydzień, to wejściówek prawie nie ma – wczoraj Zenit poinformował, że zostało jedynie 3,5 tysiąca.

Znacznie trudniej będzie utrzymać wysokie zainteresowanie w meczach ligowych, jednak to nie jedyne zmartwienie Zenitu. Roczny koszt utrzymania stadionu jest szacowany na 1,3 mld rubli (76 mln zł!), a gdy Zenit będzie kończył swoje rządy za 45 lat ta suma ma być wyższa aż dwukrotnie. Tymczasem jednym z warunków współpracy jest zminimalizowanie obciążenia finansowego, jakim jest stadion dla podatników Sankt Petersburga.

Zenit musi też zainwestować 500 mln rubli (30 mln zł) w remont stadionu w ciągu najbliższych 4 lat. Tak, w remont stadionu oddanego do użytku niecały rok temu. Największe prace mają dotyczyć powiększenia powierzchni cateringowych z 3 tys. m2 do aż 33 tys. m2. Na to zadanie klub ma 48 miesięcy.

Zenit Arena© Filip Czystkjakow

Remont już trwa

Choć stadion jest prawie nowy, to już wiele rzeczy trzeba zmieniać. Aktualnie trwa usuwanie infrastruktury centrum prasowego, w tym wymiana okablowania. Do 1 marca ma być gotowe zupełnie nowe centrum, które pozwoli wreszcie spełnić oczekiwania FIFA.

Przed zbliżającym się Mundialem w Rosji przy obiekcie ma również powstać tymczasowa rampa prowadząca tysiące widzów na stadion z nowo powstałej stacji metra Nowokrestowskaja. Niewykluczone, że konstrukcja postoi nie 3 miesiące, ale nawet 3 lata. Jest bowiem pomysł, by służyła również podczas Euro 2020, które odbędzie się w Sankt Petersburgu.

Czekają z murawą

Zenit już dziś kontroluje jakość boiska na stadionie. Obiekt zasłynął w 2016 tym, że zamontowane na gigantycznej platformie boisko było zbyt sprężyste. Dziś leży nowa murawa, która aktualnie spoczywa wewnątrz stadionu przy zasuniętym dachu.

Przed końcem marca wielka taca z trawą powinna wyjechać na zewnątrz, by murawa odetchnęła i zaczerpnęła słońca. Jeśli jednak pogoda nie pozwoli, zmiana położenia boiska nastąpi dopiero w kwietniu. Niezależnie od decyzji nawierzchnia ma być w pełni przygotowana na goszczenie meczów Mistrzostw Świata 2018.

Reklama