Nowy stadion: Australijski rekordzista

źródło: Mateusz Strauchman; autor: michał

Nowy stadion: Australijski rekordzista Dopiero co go otworzyli, a już ma na liście odwiedzających ponad 100 tysięcy osób. Nic dziwnego, wielu ludzi chce zobaczyć stadion wart tyle, co dwa polskie Narodowe.

Reklama

Jeden z najnowocześniejszych stadionów Australii i aktualnie trzeci pod względem pojemności, Optus Stadium otworzył z początkiem roku 2018 swoje drzwi dla publiczności. Najpierw przy okazji dnia otwartego 21 stycznia, a następnie na pierwszym meczu krykieta w miniony weekend.

Obiekt zachwyca swoją wielofunkcyjnością, zastosowaniem zaawansowanej technologii, nowoczesnym urbanistycznym podejściem jako miejsce codziennego życia towarzyskiego mieszkańców Perth, pracy, odpoczynku i rozrywki. Projektowany zgodnie z hasłem „fans first” zapewnia widzom i użytkownikom wszelkie możliwe do wyobrażenia udogodnienia oraz doskonale komponuje się w klimat nowoczesnego miasta XXI wieku.

Optus Stadium© Optus Stadium

Budowa obiektu planowana już od roku 2007, rozpoczęła się ostatecznie z końcem 2014 z powodu zmiany początkowej lokalizacji. Nienadający się na zastosowanie mieszkalne teren w Burswood, będący od 1927 roku miejscem pracy cementowni, był znacząco zanieczyszczony rakotwórczym azbestem. W związku z tym postanowiono częściowo wymienić i zasypać skażoną glebę, a na tym miejscu posadowić na 2000 betonowych pali nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny.

Z powodu sąsiedztwa Rzeki Łabędziej, pale wbito aż na 35 metrów głębokości. Trwającą 3 lata budowę obsługiwało łącznie 5800 pracowników, 8 żurawi, a jej koszt przekroczył 1,6 miliarda dolarów australijskich (4,3 mld zł), prawie dwukrotność pierwotnie zakładanej kwoty.

Optus Stadium© Optus Stadium

Wyjściowo nie planowano sprzedawać praw do nazwy stadionu, proponowane były „Swan Stadium” oraz „River Stadium”. Zmiana układu politycznego w lokalnym rządzie wpłynęła na zmianę decyzji. Prawa do nazwy sprzedano na dekadę australijskiemu gigantowi telekomunikacyjnemu Optus, jednak z zakazem używania tej nazwy na wydarzeniach międzynarodowych.

Stadion zaprojektowany jako wielofunkcyjny obiekt klasy światowej, przystosowany jest do rozgrywania meczów futbolu australijskiego, krykieta, piłki nożnej (zgodnie z najwyższymi standardami FIFA), rugby (zgodnie z najwyższymi standardami IRB) oraz Igrzysk Wspólnoty Narodów. Owalne trawiaste boisko może zostać przykryte betonowymi płytami, tworząc w ten sposób przestrzeń dla zawodów lekkoatletycznych (zgodnie z najwyższymi standardami IAAF) czy światowych koncertów nawet na 70 000 widzów. Sam stadion posiada możliwość rozbudowy w przyszłości o dodatkowe 10 000 miejsc, ale w przypadku meczów na boiskach o kształcie prostokątnym dokładane są dodatkowe miejsca siedzące na płycie, zwiększając pojemność stadionu nawet do 65 000.

Optus Stadium© Optus Stadium

Obiekt swoim kształtem wpisuje się w tradycyjny model australijskiej architektury stadionowej. Trybuny podzielone na 3-poziomowe owalne okręgi zapewniają doskonałą widoczność pola gry, zastosowano na nich wygodne szerokie krzesełka dla widzów – każde wyposażone dodatkowo w uchwyt na kubek. 85% publiczności osłonięte jest membranowym dachem i znajduje się w strefie „under the drip line”. Odbiór wydarzeń uprzyjemnić mają 2 ogromne ekrany o powierzchni 340 m2 każdy oraz 1000 pomniejszych IPTV ulokowanych na 5 poziomach pod trybunami stadionu.

Dla klientów wymagających wydzielono 18 przestrzeni klasy premium, które służą zarówno podczas wydarzeń sportowych, jak również eventów firmowych, okazjonalnych, prywatnych w dni powszednie. Dostępne są ponadto 84 prywatne boksy dla VIP-ów, ponad 1500 nowoczesnych toalet, 777 miejsc dla osób niepełnosprawnych (w tym 450 na 3 poziomach trybun dla osób na wózkach inwalidzkich i ich opiekunów). Operator obiektu jako pierwszy w Australii dysponuje też 3 toaletami mobilnymi dla niepełnosprawnych z dostępem elektronicznym.

Bezpieczeństwa pilnuje 650 kamer CCTV, zintegrowanych z lokalnym komisariatem policji umiejscowionym na stadionie. W następstwie licznych ataków terrorystycznych na świecie, postanowiono wyciągnąć wnioski – zamontowano specjalnie zaprojektowane metalowe słupki przy chodnikach w parku, by zapobiec taranowaniu widzów przez pojazdy, dojazd do stadionu jest tylko dla wybranych osób z przepustką, a parking dla widzów został oddalony na tereny poza okolicą budynku.

Nazywany przez wielu przydomkiem „state-of-the-art stadium” zaprojektowany został jako aktywna miejska przestrzeń do życia. Otoczony jest parkiem z licznymi miejscami do grillowania, placami zabaw, strefą aktywności dla dzieci, miejscami ekspozycji sztuki, amfiteatrem na 1000 osób, zewnętrznymi siłowniami na otwartym powietrzu. Rekreacja to słowo klucz w kreowanej tu przestrzeni, dlatego na piętrach stadionu umiejscowiono restauracje i puby z widokiem na Perth, Rzekę Łabędzią czy sam park. Zewnętrzna fasada złożona ze szkła oraz brązowych listew anodyzowanego aluminium wtapia się w krajobraz parkowy, harmonijnie wypełniając go odbijającymi się promieniami światła.

Optus Stadium© Optus Stadium

Transport został przewidziany na szybkie i sprawne rozprowadzenie tłumu po meczach: wydzielono miejsca postojowe dla taksówek, dużą pętlę autobusową, zbudowano dworzec dla szybkiej miejskiej kolei oraz postawiono prawie 600 stojaków na rowery. W połowie 2018 roku oddane będzie do użytku molo, skąd do centrum kursować będzie wodny tramwaj.

Stadion oferuje też swoją własną aplikację na smartfony, z wyszczególnionymi atrakcjami i wydarzeniami kulturalnymi, możliwością kupna biletów, kuponami zniżkowymi na jedzenie czy możliwością umówienia się na zwiedzanie parku i obiektu z przewodnikiem. To wszystko sprawia, że jest on wzorcowym przykładem dla architektów na całym świecie na wspaniałą i harmoniczną korelację sportowej rozrywki z codzienną rekreacją, kulturą, nowoczesnym miastem i stylem życia, lokalną społecznością.

Autor: Mateusz Strauchman

Reklama