Buenos Aires: Miał być stadion, będzie rekreacja

źródło: LaNacion.com.ar

Buenos Aires: Miał być stadion, będzie rekreacja Boca Juniors rozpoczynają prace budowlane na terenach na północ od La Bombonera. Jednak nie urośnie tu wielki i nowoczesny stadion, zamiast tego powstaną publicznie dostępne obiekty rozrywkowe, rekreacyjne i kulturalne.

Reklama

Gdy Boca Juniors kupowali w 2016 działkę na północ od Bombonery, klub zobowiązał się do rozpoczęcia prac na tym terenie w ciągu dwóch lat, pod groźbą kary. Pierwotnie planowano tu budowę nowego stadionu dla nawet 80 tys. widzów, jednak ten plan ostatecznie upadł w 2017.

By uniknąć kar Boca rozpoczyna prace nad czymś nieporównanie skromniejszym, ale przydatnym dla mieszkańców. Do zagospodarowania jest w sumie obszar 32 tys. m2, który zostanie teraz podzielony na trzy strefy, w tym dwie przeznaczone dla mieszkańców.

Boca Juniors

Pierwsza stanie się rozwinięciem istniejącego obok centrum treningowego Boca. Na 14,5 tys. m2 powstaną boiska piłkarskie (nie pełnowymiarowe), boisko do koszykówki, skate park, tor kolarski i plac zabaw dla dzieci.

Drugi obszar zajmie 13 tys. m2, z czego ok. 1,1 tys. m2 pod dachem. Tu mają się odbywać wydarzenia społeczne, wystawy i warsztaty. Będzie też miejsce na muzeum i bibliotekę Juana Bautisty Alberdiego.

Boca Juniors

Takie zagospodarowanie terenu będzie stosunkowo tanie, a przy tym nie zamyka wielokrotnym mistrzom Argentyny drogi do budowy innych funkcji w przyszłości. Pozwala też zaoszczędzić pieniądze na rozbudowę Bombonery, a to przecież kluczowa decyzja.

Na razie nie ma jednak potwierdzenia, jaki wariant rozbudowy będzie realizowany. Możliwe opcje uwzględniają zarówno wykupienie dwóch kwartałów kamienic i rozbudowę na wschód, jak też nadbudowę trybun nad ulicą, bez przejmowania kolejnych nieruchomości. Druga z opcji kosztuje mniej, jednak oferuje też znacznie niższe możliwości komercyjne po ukończeniu prac.

Boca Juniors

Reklama